FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Orbán: Értékteremtő munkából akarunk boldogulni
|
|
Olyan gazdaságot akarunk, amely megfelel az ország adottságainak, közben megáll a saját lábán, és képes saját erőből is növekedésre – hangsúlyozta Orbán Viktor a Glencore foktői gyárának avatásán. |
|
Létrehozva: 2013. szeptember 19., 11:22 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 19., 13:23 |
Orbán Viktor szerint ma már nem állja meg a helyét az a nézet, hogy hazánk egy energiahordozókban szegény ország, mivel egymást érik a napraforgó és repceföldek. Mi, magyarok lassan megtanuljuk: ami nincs meg a földben, az megterem a földeken. Hasonlóan gondolkodhattak a Glencore vezetői is, amikor Közép-Európa egyik legnagyobb növényolajgyárának helyszínéül Magyarországot választották – fűzte hozzá.
A kormányfő aláhúzta, a 2009-ben indult fejlesztés célja, hogy az üzem elérje a 600 ezer tonna évenkénti napraforgómag-feldolgozó kapacitást. A miniszterelnök szerint ez egy merész célkitűzés, mely teljesítéséhez sok sikert kívánt. Elmondta azt is, hogy a foktői beruházás értéke meghaladja a 40 milliárd forintot - melyből látszik a nemzetgazdasági jelentősége is -, és 128 új munkahelyet jelent a környéken lakóknak. Orbán Viktor örömtelinek nevezte, hogy a vállalat kiemelten kezeli a hazai beszállítókat; a 401-ből 379 magyar. Azt is hangsúlyozta, a Glencore a gazdaságilag nehéz időkben is kitartott Magyarország mellett, hiszen 1996 óta jelen van az agáriumban, és munkát ad a foktői, gyomaendrődi, debreceni és berettyóújfalui embereknek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Glencore számára fontos, mi történik a településekkel, a környékbeli emberekkel. Köszönetet mondott azért, hogy a cég mindig érzékeny volt arra, hogy a saját sikerén túl a többi magyar ember sikerét is előmozdítsa. A cég elkötelezettségét jól kifejezi, hogy a számítások szerint eddig 473 millió forint támogatást biztosított a magyar sport és kultúra számára – fűzte hozzá.
Orbán Viktor szerint az üzem felépítése a magyar mezőgazdaság elismerését is jelenti. A kormányfő szerint a magyar agrárium és a magyar gazdák ki is érdemelték ezt az elismerést, ugyanis 2012-ben minden idők legjobb exportteljesítményét produkálták; ebben az évben a mezőgazdasági kivitel megközelítette a 8 milliárd eurót. A növekedés hajtómotorját elsősorban a gabonafélék és az olajos magvak kivitele adta – tette hozzá.
A kormányfő aláhúzta, a második világháború óta mi, magyarok sohasem szűkölködtünk okos tanácsadókban. Felidézte a Rákosi-korszak erőltetett iparosítását, amikor a vas és acél országává akartak tenni bennünket, ezért a kommunisták nekiálltak felépíteni a nehézipart. Később érkeztek, most nem keletről, hanem nyugatról újabb kéretlen tanácsadók, akik azt mondták nekünk, hogy felesleges termelni, mert a jövő a szolgáltató szektoré – tette hozzá. A vas és acél országának eszményképét elsöpörte a kommunista rendszer összeomlása, a szolgáltatásokra épülő gazdaság ideálját pedig alapjaiban rengette meg a 2008-as válság. 2010-ben végre a sarkunkra álltunk, és közöltük: köszönjük, de nem kérünk többé a hasonló okos tanácsokból – szögezte le Orbán Viktor.
Mi, magyarok szorgalmas, kreatív és leleményes nép vagyunk, amelyik értékteremtő munkából akar boldogulni, és olyan gazdaságot akarunk, amely megfelel az ország adottságainak, közben megáll a saját lábán, és képes saját erőből is növekedésre. Ma már egyre inkább láthatók ennek az elszánásnak és a gazdaságpolitikai fordulatnak az eredményei – fogalmazott a kormányfő. Rendbe tettük a pénzügyeinket, kiszabadítottuk az országot az uniós túlzottdeficit-eljárás alól, függetlenítettük magunkat az IMF-től, kitágítottuk a pénzügyi mozgásterünket, leszorítottuk az inflációt, csökken az államadósság, nő a foglalkoztatottság, és beindítottuk a gazdasági növekedést – sorolta. A kormányfő szerint még sok gonddal kell megküzdeni, és komoly erőfeszítések szükségesek a kitűzött cél eléréséhez, de az ország teljesítménye fokról-fokra javul, és ezt annak köszönhetjük, hogy a gazdaság középpontjába a termelő munkát helyeztük.
A miniszterelnök hangsúlyozta, a magyar agrárium fejlődését is azok a vállalatok segítik elő, amelyek partnerként tekintenek ránk, és nem pusztán használni akarják Magyarország erőforrásait. Az ilyen cégek – mint például a Glencore – számíthatnak a magyar kormány támogatására és a magyar emberek megbecsülésére. Az új üzem megnyitása azt jelzi, hogy Magyarország jobban teljesít, érdemes velünk újra számolni, és érdemes ide befektetéseket hozni – fogalmazott Orbán Viktor.
A foktői üzem tovább bővíthető
Juhász Csaba, a Glencore magyarországi és szerbiai cégcsoportjának ügyvezető igazgatója beszédében kiemelte, hogy a gyár csaknem 400 olyan magyar beszállítóval áll szerződésben, amely fontos szerepet játszott, illetve játszik a beruházásban, a működtetésben. A biztonságos alapanyag-ellátást a tavalyi indulás óta több mint 300 magyar termelő és kereskedő tette lehetővé, partnereik száma pedig folyamatosan nő - ismertette, utalva arra - ahogyan az a rendezvényen elhangzott -, hogy az üzemszerű termelés már 2012-ben megkezdődött, de mostanra készült el minden olyan kiszolgáló egység és állt üzembe minden olyan berendezés, amely lehetővé teszi a folyamatos üzemelést, a hatékony gyártást.
Ivan Glasenberg, a svájci központú Glencore cégcsoport vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy a vállalat 1996-ban kezdte meg tevékenységét Magyarországon, és ma csaknem 300 dolgozója van a cégcsoportnak az országban. Az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen - mint elmondta - megerősítést kapott, hogy a kormány támogatja tevékenységüket. Külön kiemelte, hogy a foktői üzem tovább bővíthető. A Glencore kifejezetten erős befektetési helyszínként tekint Magyarországra, amely további beruházásokra is számíthat a cégtől - zárta szavait a vállalatvezető.