Bevezetőjében Vas Imre megköszönte, hogy a két kerületben a lakosság számához viszonyítva nagyon sok támogató aláírás érkezett. Beszélt a kormány magyar családok érdekében tett pozitív intézkedéseiről, melyek nyomán az emberek zsebében több pénz marad, majd felkérte Németh Szilárd vendégelőadót, tartsa meg prezentációját a rezsicsökkentés hatásairól.
Több, mint 1000 milliárd forintot talicskáztak ki Magyarországról
A csepeli polgármester elmondta, munkacsoportjához több száz megkeresés érkezett a VIII. és IX. kerületből, melyek főleg az ELMŰ számlákhoz köthetők. Visszatekintésében kitért arra, hogy 1998 és 2002 között meg lett nyesve a szolgáltatók szárnya (2010-ben az Orbán-kormány befagyasztott az árakat), ám aztán az „elvtársak” fokozatosan egyre több pénzt vettek ki a magyar családok zsebéből. A Bajnai-kormány idején hazánkban nem maradt likvid pénz, az IMF, a bankok és a felvett kölcsönök nyomorították meg az országot. No és persze a Bokros-csomag, amely a gyest, a gyedet és a családi pótlékot is alaposan megvágta.
A képviselő aláhúzta, a szolgáltató cégek tokkal-vonóval történő privatizációjával több, mint 1000 milliárd forintot „talicskáztak ki” Magyarországról. Ám ha ez nem lett volna elég, felhívta a jelenlévők figyelmét arra a tényre, hogy adataink az önbevallás végett az ő kezükben vannak. Németh Szilárd csak úgy tartja fenntarthatónak a rezsicsökkentést, ha a szolgáltató cégek magyar közösségi tulajdonba kerülnek vissza. Példaként hozta fel a Fővárosi Vízműveket vagy a Csepeli Szennyvíztisztítót, ahol ez a folyamat már sikeresen lezárult.
A munkacsoport vezetője elmondta, az infláció utoljára 1974-ben volt ilyen rekord alacsony (1,3 százalékos) és hogy a magyar családok zsebében így 400 milliárd forinttal több marad. Számítások alapján egy négyfős háztartás 85.000 – 100.000 forint közötti éves megtakarítást érhet el, de még egy egyedülálló társasházi lakó zsebében is 45.000 – 60.000 forinttal több marad és ez számlákkal bizonyítható. A számla a legfontosabb fogyasztóvédelmi bizonylat, ha a boltban vásárolunk is, szeretjük látni, mennyit spóroltunk – tette hozzá az országgyűlési képviselő.
"Ne adják fel, álljanak ki a rezsicsökkentés mellett!"
A szolgáltatók a hibás számlák kiállításáért és a fogyasztóhoz való eljuttatásért pénzbírságot kötelesek fizetni a megtévesztett fogyasztó részére. Tíz vidéki távhő-szolgáltatót már mintegy 570 millió forintnyi kötbér kifizetésére kötelezte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. A piac rendbetételére jó esély van, hiszen a Tigáz már azt is bejelentette, új számlázási rendszert vezet be az átláthatóság jegyében. (Néhány hónapja még 70.000 családnak olyan gázt számláztak, amit a fogyasztók valójában el sem fogyasztottak.)
Németh Szilárd arra kérte a jelenlévőket, ne adják fel, álljanak ki a rezsicsökkentés mellett, hiszen Bajnai Gordon bejelentette, amennyiben a választásokat ők nyerik jövőre, a 2010. előtti rendszert állítják vissza. Az pedig nem jelent mást, mint a rezsicsökkentés megszüntetését.
Csak az egyetemes szolgáltatóknál érvényesíthető a 10 plusz 10 százalékos rezsicsökkentés
Az előadást követően – fórumról lévén szó - lehetőség nyílt kérdések feltevésére. Többen amiatt aggódtak, hogy a társasházak esetében nem érvényesül a rezsicsökkentés, ám Németh Szilárd megnyugtatta őket, lakossági fogyasztóként ugyanolyan feltételek illetik meg őket, mint az olyan családokat, akik kertes házban élnek. A vitás esetek megelőzéseképp javasolta az egyéni vízmérő órák beszereltetését és azt, hogy a közgyűlésen beszéljenek a közös képviselővel, hiszen ők a tulajdonosok és ez jogokkal jár.
Egy kérdező felvetette, hogy azok esetében, akik a T-Home-mal szerződtek le, nem érvényesítik a számlákon a 10 százalékot, hanem továbbra is csak 6-8 százalékos megtakarítást érnek el. Németh Szilárd válaszul elmondta, ők nem egyetemes szolgáltatást vesznek igénybe, hanem egy, a szabad piacon jelen lévő céggel kötöttek szerződést, így egyelőre őket nem érinti a 10 + 10 százalékos rezsicsökkentés.
Cikk: | A rezsicsökkentés szabadságunk szimbóluma |
Cikk: | Pintér: A rendszerben számos anomália volt |