FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Uniós ügyekben is egyeztettek a V4-ek gazdasági miniszterei
Európai ügyekben is egyeztettek a visegrádi országok gazdasági miniszterei keddi budapesti tanácskozásukon, továbbá áttekintették a válságkezelés tapasztalatait, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv-k) együttműködési lehetőségeit - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a V4 ülést követő sajtótájékoztatón.
Létrehozva: 2013. szeptember 24., 11:44 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 24., 12:48

A miniszter kifejtette, hogy olyan javaslatok is kerültek az EU Versenyképességi Tanácsa elé, amelyek jelentős mértékben rontanák a V4 országok versenyképességét és foglalkoztatási helyzetét. Ilyen például a monitorok vámjának eltörlése, illetve a bioüzemanyagokra vonatkozó javaslat. Ezért megállapodtak abban, hogy együttesen lépnek fel a következő versenyképességi ülésen.
   
A megbeszélések tanulsága, hogy a válságkezelés bizonyos elemei eltérhetnek egy-egy országban, hiszen a problémák lehetnek különbözőek, de az alapvető célokban és irányokban nincs különbség a visegrádi országokban - emelte ki Varga Mihály.
   
A találkozó témája volt az egyes országokban működő kis- és közepes vállalkozások közötti együttműködés sokkal szorosabbra fűzése, hiszen a V4 országok mindegyikében ezek a vállalkozások adják a munkahelyek döntő többségét, mintegy kétharmadát - mondta a miniszter. Hozzáfűzte: a V4 országok szorgalmazzák, hogy ezek a vállalkozások akár harmadik országok piacain is együttesen tudjanak megjelenni. Ennek érdekében megállapodtak abban, hogy olyan közös gazdasági képviseleteket nyitnak harmadik országokban, amelyek a V4 országok kollektív képviseletét lesznek hivatottak ellátni. A következő egy hónapban vizsgálják meg, hogy indulásként mely országban vagy régióban nyíljon ilyen képviselet.
   
Egyetértettek a tanácskozás résztvevői abban is, hogy a közös külgazdasági stratégia hatékony kihasználása érdekében szoros együttműködést alakítanak ki a V4-ek gazdasági minisztériumai és tárcavezetői. Minden törekvés arra irányul, hogy a régió versenyképességét tovább lehessen javítani, ennek érdekében koordinálni szeretnék a közös tenderekben, projektekben való részvételt.
   
Tomás Malatinsky szlovák gazdasági miniszter elmondta: az ülés résztvevői annak a meggyőződésüknek adtak hangot, hogy a gazdasági együttműködésben a deklarációk fázisa után végre egy tevékenyebb szakasza kell hogy megkezdődjön a munkának,  a szorosabb együttműködés lehet ugyanis a megoldás a térség gazdasági helyzetére.
   
Jerzy Witold Pietrewicz, a lengyel Gazdasági Minisztérium államtitkára kifejtette: a hasonló gazdasági problémákra és kihívásokra hasonló módon válaszolnak a térség országai, de emellett minden ország rendelkezik a saját, eredeti megoldási rendszerével is, és a felek figyelemmel kísérik ezeket. Hozzátette: a budapesti találkozó ismét ráirányította a figyelmet a V4-ek közötti együttműködés szükségességére, arra, hogy együtt tudjanak megjelenni harmadik országok piacain, valamint hogy közös állásfoglalásokat fogalmazzanak meg az Európai Unió fórumain.
   
Ing Milan Hovorka, Csehország Ipari és Kereskedelmi Minisztériumának miniszter-helyettese kiemelte: a térség országai hasonló kihívásokkal, a növekedés, versenyképesség és munkahelyteremtés problémájával küszködnek. Az ülés eredménye, hogy a résztvevők deklarálták: nemcsak beszélni szeretnének a közös kihívásokról, hanem keresni azokat a lehetőségeket,  amelyek segítségével tanulhatnak egymástól, továbbá még jobban koordinálni tudják közös álláspontjukat Brüsszelben.

Nagyobb tartalék biztosítja a hiánycél teljesítését

A magyar kormány az ideihez hasonlóan jövőre is egy nagyobb tartalékkal tervezi meg a költségvetést annak érdekében, hogy biztonságosan tartható legyen az államháztartási hiánycél - válaszolta egy kérdésre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

A Költségvetési Tanács a jövő évi költségvetés tervezetéről kialakított, hétfőn közzétett véleményében éppen a tartalékok megfelelő szintjére hívta fel a figyelmet. A testület teljesíthetőnek nevezte a kormány jövő évi, 2,9 százalékos GDP-arányos hiány- és 2 százalékos növekedési célját, de jelentős bevételi (elsősorban az áfánál) és kiadási kockázatokra is felhívta a figyelmet, ezért indokoltnak nevezték a megfelelő tartalékszint ismételt átgondolását.