FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Matyóföldi "mustra" az Európai Parlamentben
A matyó népművészet gazdag, színpompás anyagaiból, a Borsod-Abaúj-Zemplén megye múzeumaiban őrzött népművészeti kincsekből nyílt kiállítás kedd este az Európai Parlamentben. A kiállítás szervezője és házigazdája Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő volt, a köszöntőt Tállai András önkormányzati államtitkár és Dr. Fekete Zoltán, Mezőkövesd város polgármestere tartotta.
Létrehozva: 2013. szeptember 25., 10:45 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 25., 10:46

Az Európai Parlamentben e héten látható gazdag gyűjtemény Mezőkövesd város és környéke, Tard, Szentistván gazdag nép- és iparművészeti tárgyait is tartalmazza. A brüsszeli kiállítás a matyó népcsoport életmódját mutatja be. Pelczné Dr. Gáll Ildikó EP-képviselő megnyitó beszédében kiemelte: a kiállítás rámutat arra az ellentmondásra, amely a századforduló óta egyre inkább elszegényedő, távoli területeken mezőgazdasági idénymunkát vállaló matyóság életszínvonala és pazar viselete, népművészete között feszül. A tárlat megismertet Mezőkövesd jellegzetes településmódjával, mely ma is őrzi a kertesség és a családszervezet nyomait. Különösen nagy teret kap a kiállításon a matyó népművészet emlékanyaga, főleg a népviselet és a hímzés fejlődése. A brüsszeli kiállítás különlegességei pedig a teljes viselet-rekonstrukciók. A néppárti politikus elmondta: a matyó hímzőasszonyok mind egyedi módon készítik alkotásaikat, s mint gondos szülők kísérik végig a folyamatot a téma megszületésétől kezdve, a motívumok kidolgozásáig. Ebből a sorsszerű hatás-kölcsönhatás alkotta időszakból tekinthet meg ezen a héten néhány képzőművészeti alkotást a látogató.

A bevezető gondolatok után Tállai András önkormányzati államtitkár, korábbi mezőkövesdi polgármester köszöntötte a kiállítás résztvevőit. Kiemelte: nagy megtiszteltetés Mezőkövesd számára, hogy a kiállítás első nemzetközi állomásaként Brüsszelben mutatkozhatott be a matyó kultúra. Elmondta: külön elismerés, hogy a matyó népművészet 2012-ben felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára. Dr. Fekete Zoltán Mezőkövesd polgármestere köszöntőjében kiemelte: „Büszkék vagyunk a matyó kultúrára, őseinkre, akik a legnagyobb szegénység közepette is megteremtették ezt a csodát. Mezőkövesd város az elmúlt tíz év teljesítményével és gazdag örökségével szeretne példát mutatni az egész ország számára”. A tárlatmegnyitón a matyó hímzés, bútorfestés és viselet mellett a matyó népdalokkal, tánccal is megismerkedhettek az érdeklődők mezőkövesdi népművészek és a Matyó Néptáncegyüttes szólótáncosai jóvoltából.