"A cél a méltó megemlékezés"
|
A pályázat célja, hogy az emlékévet és annak céljait a magyarországi zsidó közösségek bevonásával "társadalmasítsuk", segítsük a szembenézést a történelemmel, valamint ösztönözzük a civil szféra aktivitását – mondta L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke hétfői sajtótájékoztatóján. |
Létrehozva: 2013. szeptember 30., 15:31 | Utoljára frissítve: 2013. október 1., 16:22 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
L. Simon László hangsúlyozta, a Magyar Holokauszt emlékév – 2014 támogatásáról szóló pályázati kiírás elkészült, és azt a Miniszterelnökség jóváhagyta. A pályázat célja, hogy támogatást nyújtson a 2014-es emlékév keretében megvalósuló, a méltó megemlékezést szolgáló, civil, önkormányzati és egyéb kezdeményezésekben megvalósuló programokra, valamint a magyar holokauszt újabb tudományos és művészi feldolgozásaira – tájékoztatott az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnöke.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Mint mondta, fontosnak tartják, hogy civil szervezetek, vallási közösségek és magánszemélyek is részt vehetnek a pályázaton. Hangsúlyozta, a pályázat benyújtására jogosultak köre nagyon széles, „éppen azért, hogy mindenki, aki úgy érzi, hogy a magyarság közös, súlyos és megbocsáthatatlan tragédiájának a feldolgozására, közös emlékezésére kész és méltó, az részt vehessen ebben”.
A pályázat során a támogatható tevékenységek közé tartoznak a társadalmi emlékezést és emlékeztetést segítő programok, különös tekintettel a helyi jelentőségű kezdeményezések megvalósítására, valamint a zsidóság hagyományait, a helyi közösségeket ért veszteségeket bemutató programok szervezése. Szintén támogathatóak a 2014. november 9-i Radnóti-emléknappal összefüggésben tervezett programok, a magyar holokauszttal kapcsolatos tudományos publikációk és szakmai kiadványok megjelentetése, illetve a holokauszt új művészi feldolgozásainak elkészítése, kapcsolódó kiállítások megrendezése és az ehhez kapcsolódó kiadványok megjelentetése. Mindezek mellett pályázni lehet az emlékévhez kapcsolódó konferenciák, előadások és rendezvények létrehozására, valamint az emlékév szellemiségével összhangban ösztöndíjak kiírására is. Emellett támogathatók olyan egyedi kezdeményezések is, amelyek szintén a méltó megemlékezést segítik – fűzte hozzá.
A politikus tájékoztatott arról is, hogy a pályázatnak egy rövid programleírást, egy költségvetési tervet, valamint egy megvalósítási ütemtervet kell tartalmaznia. A pályázók vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el, önrészt a szervezők nem írtak elő. Nagyon fontos, hogy a pályázatra a határon túli magyar térségekből, illetve a diaszpóra területéről is várunk pályaműveket – emelte ki.
A fideszes politikus rámutatott az elbírálás során szorosan együttműködnek majd a különböző szakmai és zsidó szervezetekkel. A kezdeményezés célja, hogy az emlékévet és annak céljait a magyarországi zsidó közösségek bevonásával "társadalmasítsuk", segítsük a szembenézést a történelemmel, valamint ösztönözzük a civil szféra aktivitását – fűzte hozzá, megjegyezve, a pályázatok elbírálásánál a végső szót a Miniszterelnökség mondja majd ki.
Szólt arról is, hogy a másfél milliárdos keretösszeget 2014-ben tudják majd felhasználni a nyertes pályázók, éppen ezért már ősszel lebonyolítják a pályázati procedúrát.
A pályázati dokumentációkat október 1. és november 15-e között várják postai úton L. Simon László részére (1354 Budapest, Széchenyi rakpart 19), valamint elektronikusan a civilalap2014@parlament.hu címre.
A sajtótájékoztatón részt vett dr. Buri Edina, az Országos Roma Önkormányzat kabinetvezetője, Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Bodnár Dániel, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetőségi tagja, valamint Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány kuratóriumi elnöke.
(fidesz.hu)