ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: Hazánk egyértelmű üzenetet küldött

Magyarország egyértelmű üzenetet küldött Horvátországnak a Mol-INA-ügyben, mert a kormány szerint elérkezett az a pillanat, amikor már nem rejtheti véka alá az álláspontját, ez azonban a megegyezés lehetőségét nem zárja ki - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.
Létrehozva: 2013. október 3., 08:14
nyomtat küld

 A tárcavezető kiemelte: a kormány lépése nem drasztikus. Tény, hogy már hosszú ideje olyan jelzéseket kap Magyarország, amelyek arra utalnak, hogy a horvát kormány nem azt a lehetőséget részesíti előnyben, hogy az ügyben a közép-európai együttműködés és a gazdasági kapcsolatok erősítése legyen a legfontosabb szempont - fogalmazott. Hangsúlyozta: a vitás kérdések "mind rendezhetők, rendezhetők lettek volna korábban is".
    
Martonyi János ugyanakkor közölte: "egy furcsa dolog, hogy egyszer csak egymás után indulnak meg különböző szervek részéről különböző alapon jogi eljárások, mindezt kíséri egy rendkívül erőteljes sajtókampány, és kísérik bizony politikai nyilatkozatok is". A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a horvát pénzügyminiszter azt mondta: a Mol rossz partner, ezért meg kell válni tőle.
    
A tárcavezető úgy látja, a vitákat "kölcsönös megértéssel lehetne rendezni", de a horvátországi jogi eljárások és politikai nyilatkozatok nem azt a célt szolgálják, hogy megállapodjanak.

Martonyi János azzal kapcsolatban, hogy a kormány felhívta a Mol vezetését, vizsgálja meg az INA-részvények értékesítésének lehetőségét, kijelentette: a kormány abból a megfontolásból indult ki, hogy ha a Molt rossz partnernek tekintik, akkor "inkább váljunk el, kulturált és civilizált körülmények között".
    
Ha a horvát kormány úgy érzi, hogy hibás döntés volt annak idején az INA értékesítése, akkor sokkal jobb megoldás, ha értékesítik a Mol részesedését - vélekedett. Megjegyezte: be kell látni, hogy Horvátországnak az energetikai együttműködés "talán kevésbé fontos, mint ahogyan azt mi gondoltuk".
    
A külügyminiszter hangoztatta: "vannak olyan helyzetek a nemzetközi életben, amikor világos és egyértelmű politikai üzenetet kell küldeni", és a kormány úgy döntött, hogy elérkezett a pillanat, amikor már nem lehet véka alá rejteni az álláspontját, a véleményét, ezért egyértelmű üzenetet küldött. Ez viszont nem zárja ki a megegyezés lehetőségét - fűzte hozzá Martonyi János.
    
A kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy a Mol portfóliójának felülvizsgálatára, adott esetben az INA-részvények eladásának előkészítésére kéri fel az olajtársaság menedzsmentjét. A kabinet emellett utasította az igazságügyért felelős minisztert, illetve a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek tulajdonosi jogát gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezetőit, vizsgálják meg, milyen polgári és büntetőjogi lépések lehetségesek a Mol-INA-ügyben a Mol-t, illetve Magyarországot ért sérelmek orvoslására. A kormány arról is döntött, hogy a külügyminiszter lemondja részvételét a csütörtökön Dubrovnikban megrendezendő energiabiztonsági találkozón.
    
A horvát rendőrség kedden európai elfogatóparancsot adott ki Hernádi Zsolt ellen, a Mol elnök-vezérigazgatója az Interpol vörös körözési listájára is felkerült. Hernádi Zsoltot Horvátországban azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában. A Mol többször is visszautasította a vádakat.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések