Fürjes Balázs megfogalmazása szerint egy „Magyarországon nem szokványos dolgot tesznek” azzal, hogy egy közösségi beruházást különleges módon mutatnak be akképpen, hogy már az építkezés során megnyitják az új ferencvárosi stadion interaktív látogatóközpontját. Reméljük, hogy jó példával járunk elől, és más közösségi építkezéseknél is lesz hasonló kezdeményezés a jövőben – tette hozzá a kormánybiztos, aki elmondta, a látogatóközpontban minden, az építkezéssel kapcsolatos információt megtudhatnak a látogatók.
Egy olyan látogatóközpontot nyitunk meg, amely izgalmas módon mutatja be a stadion építkezését – mondta Fürjes Balázs, aki arról is informált, hogy a létesítmény minden nap látogatható lesz, hétköznapokon dél és este hat óra között, hétvégenként pedig ennél is hosszabb nyitva tartással. A budapesti nagyberuházásokért felelős kormánybiztos tájékoztatása szerint szerveznek majd óránként stadiontúrákat, melynek keretében az építkezés területén, a biztonsági követelmények betartása mellett, megtekinthető lesz a munkafolyamat.
Ma már nehéz elképzelni, hogy ami itt most valósággá válik, az valaha lehetetlennek tűnt - jelentette ki Fürjes Balázs, aki felidézte, hogy néhány évvel ezelőtt még milyen nehéz helyzetben volt az FTC, amely mára, Kubatov Gábor vezetésének köszönhetően visszakerült a Fradi tulajdonába, és felépülhet a labdarúgó klub új épülete, illetve az új stadion.
„Nagy lesz a Fradi”
Bácskai János Springer Ferencnek, a Ferencvárosi Torna Club első elnökének 1899. szeptember 16-án írott leveléből idézett, amelyet annak idején - a polgármester ismertetése szerint - a következő felkiáltás követett: „Nagy lesz a Fradi”. Felépült az első stadion, 1500 néző nézegethette a Soroksári úton, hogy rugdosták a ház falát az akkori első osztályú csapat tagjai, és 12 évvel később pedig már az akkori ferencvárosi polgármester avathatta az FTC második pályáját, azt, amit nemrég bontottak el. Most itt állunk a sorban a harmadik stadion előtt. Egy olyan komplexum előtt, amely Európa egyik legmodernebb sportlétesítménye lesz – fogalmazott Ferencváros polgármestere. Hozzátette, aki meglátogatja az épülő stadiont, „már most érezheti azt a különös atmoszférát, amiből csak egy dolog következhet, hogy nagy lesz a Fradi”.
„A Ferencváros visszatért az Üllői út 129. alá”
Nekünk, fradistáknak egy dolog fontos: maga a hely, az Üllői út 129. Most visszatértünk ide. Visszahívtuk ide a múltunkat, és itt van a jövőnk is: az épülő stadion – mondta Kubatov Gábor. Az FTC elnöke hozzátette, a beruházás neki, mint Fradi-drukkernek és olyan gyereknek, aki negyven éve ide jár az Üllői útra, nagy elégtétel, és talán megnyugvás a szurkolóknak is, hogy a Ferencváros visszatért az Üllői út 129. alá”.
Több mint stadion
Több mint stadion, amit építünk. Itt koncerteket, konferenciákat, kulturális rendezvényeket, üzleti vacsorákat, banketteket, gépjármű-bemutatókat és sok egyéb programot lehet majd tartani. Úgy terveztük és kivitelezzük az épületet, hogy egy korszerű budapesti rendezvényközpont jöhessen létre, amely az év 365 napjából a lehető legtöbb alkalommal fogadhassa a látogatókat – mondta Fürjes Balázs, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a létesítmény Budapest egyik legkitűnőbb elhelyezkedésű rendezvényközpontja lesz.
A kormánybiztos megfogalmazása szerint egy „igazán zöld stadiont” építenek, nemcsak azért, mert a Fradinak készült, hanem azért is, mert a beruházás - amelynek keretében száz százalékban újrahasznosították a régi stadiont - rendkívül környezettudatos. Kitért rá, az építkezés teljes folyamata több mint 2000 embernek ad munkát.
Információk a stadionról: A stadionba beépített acélszerkezet súlya 2800 tonna, ami másfél Lánchidat tesz ki. A stadion építése során több mint 10.000.000 csavart és 25.000 m3 betont használnak fel. A munkagépek 60.000 m3 földet emeltek ki - a Városligetet ötször lehetne lefedni ezzel a mennyiséggel 1 cm vastagságban. Az építkezésen 15 óriási acélszállító jármű (együtt egyszerre 750 tonnát tudnak szállítani), valamint 12 emelet magas építődaruk dolgoznak, mely utóbbiak az ország legnagyobb darui. A stadion tetőszerkezete több mint 13.000 négyzetméter, amellyel a Szent István Bazilikát kétszer lehetne lefedni. Az előre gyártott szerkezet tervezéséhez, gyártásához és a helyszíni összeszereléséhez a szerkezet bonyolultságához és a maximális, megszokottól eltérő pontosság eléréséhez- rendelkezésre álló idő mindössze 4 hónap, ami rekord teljesítménynek számít a magyar építőiparban.
Cikk: | Fürjes: Gőzerővel zajlik az új Albert Stadion építése |
Cikk: | Mini Fradi-pálya készült az Albert Stadion gyepszőnyegéből |
Cikk: | "Élmény lesz ide focimeccsre jönni" |