ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A művészet nem tehertétel, hanem erőforrás"

Hódmezővásárhely egyedülálló kulturális teljesítményét ma már bármely európai város megirigyelhetné – hangsúlyozta Orbán Viktor köszöntőjében a 60. Vásárhelyi Őszi Tárlat megnyitóján, vasárnap. Az eseményen részt vett Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Baán László kormánybiztos és Almási István polgármester.
Létrehozva: 2013. október 6., 13:59 | Utoljára frissítve: 2013. október 6., 18:31
nyomtat küld

Orbán Viktor kifejtette, jövőre lesz tíz éve, hogy elkészült a holokauszt múzeum, amely akkor még Magyarország első ilyen témájú állandó kiállításának adott otthont. 2006-ban nyílt meg az Emlékpont, amely modern és kifejezetten 21. századi intézményként az itt élő közösség kollektív történeti emlékezetének középpontja lett. Egy éve pedig a Tornyai kulturális városnegyedet is átadták. „Minden művészetszerető ember számára jó hír, hogy a gazdasági válság ellenére évről-évre egyre több erő, figyelem és pénz jut a kultúrára” – emelte ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor beszéde a Vásárhelyi tárlat megnyitóján

Orbán Viktor ennek kapcsán jelezte, hogy a jövő évi költségvetésben 17 milliárd forinttal emelkedik majd a kultúrára szánt támogatás összege. „Szintén jó hír, hogy a magyar állam újjászervezésének részeként a közgyűjteményi hálózatot is sikerült új alapokra helyezni” – tette hozzá. A kormányfő rendkívüliként utalt arra, hogy jut forrás a nagyhagyományú kulturális intézmények felújítására, így a Zeneakadémia, az Operaház és az Erkel Színház rekonstrukciójára is.

„Mindannyiunk számára nagy öröm, hogy immáron 60. alkalommal nyitja meg kapuit a Vásárhelyi Tárlat, a kortárs magyar képzőművészek e páratlan seregszemléje” – hangsúlyozta. „Európában is csak néhány ehhez fogható rendezvény ismert” – jegyezte meg. A miniszterelnök a tárlatot fontos bizonyítéknak és bíztatásnak nevezve kifejtette: bizonyíték arra, hogy egy lokálpatriótának indult kezdeményezés országos rangra emelkedhet.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy „a szalonok és a szalonok élete fájdalmasan hiányzik a magyar szellemi életből, nem a találkozási alkalmak, hanem a biztos értékítélet hiányzik igazán”. Ez a tárlat igazi szalonná vált, amelynek értékítélete megbízható tájékozódási pontot jelent a magyar képzőművészetben –szögezte le a kormányfő.

A művészet pótolhatatlan és mással ki nem váltható erőforrás

Sokan azt gondolják, hogy válság idején nem érdemes áldozni művészetre – mutatott rá Orbán Viktor. Azonban, mint mondta, „éppen a válságból való kibontakozáshoz van szükség arra, hogy megmutassuk, az emberi élet több a megélhetésért folytatott puszta küzdelemnél”. Fontos, hogy válság idején is észben tartsuk: a művészet nem kiadás, nem pénzügyi tehertétel, hanem pótolhatatlan és mással ki nem váltható erőforrás – húzta alá.

Végül a miniszterelnök elismerését fejezte ki a városvezetőknek, a város polgárainak és a kiállító művészeknek. „Jó reménnyel lehetünk afelől, hogy Hódmezővásárhely még sokáig a kortárs képzőművészek találkozóhelye marad” – zárta szavait Orbán Viktor.

Lehetőség a vitára és a megmérettetésre

Főhajtás, elismerés és köszönet a művészeknek, hogy Hódmezővásárhelyt megtisztelték alkotásaikkal és hatvan éve megtartják e szokásukat – fogalmazott Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár a jubileumi, 60. kiállítás megnyitóján. 

Lázár János beszéde a Vásárhelyi tárlat megnyitóján

„Ez a város ezt a szokást elismerte, a kiállítókat befogadta, és folyamatos lehetőséget biztosít a vitára és a megmérettetésre” – fűzte hozzá.

A Vásárhelyi Őszi Tárlat minden évben a kortárs magyar képzőművészet országos találkozója – hangoztatta Lázár János. Az elmúlt hatvan esztendő nem volt könnyű, hosszú viták övezték - főként az 1970-es, 1980-as években - a Vásárhelyi Őszi Tárlat súlyát és szerepét. 

A Miniszterelnökséget vezető államtitkár, felidézve a 100 évvel ezelőtt Bródy Sándor és Ady Endre között zajló sajtóvitát, kifejtette: százéves vita végpontjához érkeztünk, hiszen az Őszi Tárlat létjogosultságát ma már senki sem kérdőjelezi meg, fontosságát nem vitatják.

Hódmezővásárhely átgondolt stratégia alapján fejleszti kulturális tereit

Almási István polgármester köszöntőjében hangsúlyozta: az elmúlt hatvan év olyan esztendőket jelent, amelyekben a Vásárhelyen és művészeti vonzáskörzetében létrejött alkotóműhelyekben készült műalkotások „sajátos tükröt tartanak elénk az eltelt évtizedekről”.

Fotó: MTI - Kelemen Zoltán Gergely

Mint mondta: az Őszi Tárlat kiemelt szerepet tölt be a város kulturális életében, hiszen több mint félévszázada minden októberben Hódmezővásárhelyre irányul a képzőművészetre érzékeny emberek figyelme. Az elmúlt évtizedekben a kultúra közvetítőjeként pozícionálta magát a város a hazai települések között – utalt arra a polgármester, hogy Hódmezővásárhely átgondolt stratégia alapján fejleszti kulturális tereit. Megjegyezte: mintegy 4,2 milliárd forintnyi infrastrukturális beruházást hajtottak végre az elmúlt években.

"A kiállításnak arca, szerves fejlődéstörténete, mi több, szellemi közössége van"

Baán László a Szépművészeti Múzeum főigazgatója megnyitójában emlékeztetett arra, az első - Galyasi Miklós múzeumigazgató, Kurucz D. István és Almási Gyula Béla festőművészek, valamint Szabó Iván szobrászművész által kezdeményezett – Őszi Tárlat a Hódmezővásárhelyen élő, illetve a város művésztelepein vendégeskedő alkotók kiállítása volt. Már az első tárlatok díjai is mutatták a képzőművészeti seregszemle országos jelentőségét - tette hozzá.

Baán László beszéde a Vásárhelyi tárlat megnyitóján

"Az első évben nemzeti szobrászatunk egyik akkori legnagyobb mestere, Medgyessy Ferenc kapta a Tornyai-plakettet, a következő év fődíjasa pedig a friss Kossuth-díjas Barcsay Jenő volt" - közölte a főigazgató.
   
A szakember hangsúlyozta: a tárlat meghívásos és beadásos rendszerű szervezésével sikerült elérni, hogy a kiállításnak arca, szerves fejlődéstörténete, mi több, szellemi közössége van.

768 alkotás érkezett jubileumi kiállításra

A jubileumi kiállításra rekordszámú, 768 alkotás érkezett, ezek közül a közönség 194 művész 262 műalkotását láthatja december elejéig az Alföldi Galériában.
   
A kiállítás megnyitóján mintegy húsz elismerést adtak át. A fődíjat Orbán Viktor miniszterelnöktől és Almási István polgármestertől Czene Márta festőművész vehette át. Az idén első ízben odaítélt – a hódmezővásárhelyi önkormányzat és a Magyar Művészeti Akadémia által közösen alapított - Rudnay Gyula-ösztöndíjat Jagicza Patrícia Linda festőművész kapta.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések