A pápai húsüzem ügyében Orbán Viktor elmondta, a beszállítókkal fennálló vitákat sikerült rendezni, a dolgok jó irányba haladnak. A kormányfő leszögezte: a húsüzemben minden munkahelyet megvédenek; a megindított jogi eljárásokat végig fogják vinni, mert tudni szeretnék, hova tűnt a pénz. A miniszterelnök elmondta azt is, hogy nem szeretnének létrehozni – hosszabb távon sem – állami tulajdonban álló nagy húsipari cégeket. Olyan megoldást keresünk, amely a magánpiacnál vagy az önkormányzatoknál hagyja a gyárak működtetését – fűzte hozzá.
A megállapított ár alatt vásároltunk meg az E.ON-t
Az E.ON gázüzletágának visszavásárlása kapcsán Orbán Viktor elmondta, mind a tárgyalások elején, mind közben külső cégekkel készítettek számításokat a vételár ügyében. A nemzetközi könyvvizsgálók által megállapított ár alatt vásároltunk meg az E.ON-t – húzta alá Orbán Viktor a 280 milliárd forintos vételár kapcsán. A miniszterelnök a visszavásárlást jó üzletnek tartja. Az árat a kormány a jövőben is úgy fogja meghatározni, hogy külső értékbecslőt kér fel – hangsúlyozta.
Minden visszaosztás törvénytelen
Akár közpénzről, akár magánüzletről van szó, minden visszaosztás törvénytelen; aki ilyenről tud, az haladéktalanul tegyen feljelentést, indítsa meg a jogi eljárást – szögezte le a kormányfő. Arra a kérdésre, hogy a pártkasszába honnan folytak pénzek, a kormányfő azt válaszolta, ezt nem olyan nehéz kideríteni, mert volt olyan ügy, melyet pontosan felderített a magyar igazságszolgáltatás és nyilvánosság. Csak abban nem a mostani, hanem az előző kormányzó pártok voltak érintve. A Virágok és madarak fedőnevű ügy szálai egészen Ausztriáig szaladtak – mondta el Orbán Viktor.
Tavares-jelentés helyett Tabajdi-Göncz-jelentés?
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azonnali kérdésében arról beszélt, hogy az Európai Parlament a nyár folyamán elfogadta a Magyarországról szóló „méltánytalan és igazságtalan” Tavares-jelentést. Hozzátette, a magyar parlament csodálkozásának adott hangot, mivel az „Európai Parlament olyan határozatot hozott, amelyhez nincs joga és amellyel túllépte hatáskörét, önkényesen állapított meg követeléseket és vezetett be új eljárásokat, amelyekkel megsértette Magyarország uniós alapszerződésben is garantált szuverenitását”.
A nagyobbik kormánypárt frakciójának vezetője szerint akkor azt gondolták, hogy egy olyan jelentéssel kellett vitába szállniuk, amelynek szerzői az Európai Parlamentben ülő, de más nemzetekhez tartozó szocialista, baloldali képviselők, ehhez képest „némi meglepetéssel” értesültek arról, „hogy ez lehet, hogy nem így van”.
Rogán Antal megfogalmazása szerint, Herczog Edit, az MSZP európai parlamenti képviselője „nemrég érdekes újdonságokkal ismertette meg a közvéleményt”, amelyben elmondja a Tavares-jelentésről, hogy a dokumentum összeállítása elsősorban Göncz Kinga és Tabajdi Csaba érdeme, elfogadtatásáért pedig valamennyien mindent megtettek.
Tekintettel arra, hogy miniszterelnök úr volt az, aki az Európai Parlament vitájában képviselte Magyarország érdekeit, volt-e sejtelme arról, hogy valójában nem a Tavares-jelentés, hanem a Tabajdi-Göncz-jelentés vitájában vesz részt – intézte kérdését Orbán Viktorhoz Rogán Antal.
Az szocialista képviselők összefogtak Magyarország ellen
Kiderült, hogy a Magyar Szocialista Párt európai parlamenti képviselői összefogtak Magyarország ellenfeleivel, Magyarország ellen – reagált Orbán Viktor a Fidesz frakcióvezetőjének azonnali kérdésére. A kormányfő úgy fogalmazott, a magyar parlament pártjai között vannak viták, azonban – mint fogalmazott – „vannak nemzeti érdekek, amelyeket ezeknek a vitáknak nem ildomos túllépniük”.
Itt most nem kevesebb dolog történt, mint az, hogy vannak olyan, a magyarok szolgálatára felesküdött magyarok, vannak olyan, a magyar közéletben részt vevő magyarok, akik nem kevesebbet tesznek, mint hogy az ország ellenfeleivel összefognak a magyar emberek ellen. Ez lehangoló és rendkívüli csalódottságra ad okot – folytatta a miniszterelnök, hozzátéve, az, „aki egyszer hátat fordított a magyar embereknek, ne lepődjön meg, ha legközelebb a magyar emberek is hátat fordítanak neki”.
Nincsenek eltitkolt információk
Orbán Viktor egy másik, azonnali kérdésre válaszolva utalt rá, hogy az állami vagyonról szóló törvény világossá teszi, hogy a tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos minden tevékenységet, a társaságok megvásárlásának részleteit, az Országgyűlésnek alárendelt Állami Számvevőszék (ÁSZ) évente ellenőrzi. Hozzátette, a szervezet jelentései nyilvánosak. Az a kérdés, amely abból a hipotézisből indul ki, hogy volna bármi, ami nem nyilvános, egész egyszerűen hamis. Nincs egyetlen eltitkolt információ sem – szögezte le Orbán Viktor.
A miniszterelnök beszélt a kormány rezsicsökkentési programjáról is. Ezzel kapcsolatban azt mondta, a rezsiárakat nemcsak egyszer kell csökkenteni, hanem alacsonyan is kell tartani, „ehhez pedig eszközökre van szükség”. Magyarországon a rezsiár meghatározásához szükséges minél több eszközt igyekszünk köztulajdonba venni, ezért a gáztározók megvásárlásának programja sem fejeződött be. Akkor fejeződik be, amikor Magyarországon minden gáztározó többségi magyar, állami tulajdonban lesz – húzta alá a kormányfő.
A kormány feladata a munkalehetőség megteremtése
A miniszterelnök egy másik, azonnali kérdésre úgy reagált, a társadalmi felzárkóztatási programokba nem csupán a cigányok tartoznak, hanem más, hátrányos helyzetben élő, nem cigány emberek is. Ezeknek a programoknak a célzottjai nem kizárólag a cigányok voltak, ezért nem helyes rajtuk elverni a port – hívta fel az ellenzéki képviselő figyelmét Orbán Viktor.
Minden ember, aki dolgozni szeretne és képes dolgozni, de nem jut munkához, rejtett erőforrása Magyarországnak, legyen szó kismamákról, nyugdíj előtt álló, meglett férfiakról és nőkről, vagy éppen romákról. A magyar kormánynak az a feladata, hogy ezeknek az embereknek lehetőséget próbáljon teremteni arra, hogy miután megvan bennük a képesség és az akarat, hogy dolgozzanak, ezt tegyék is – jelentette ki Orbán Viktor.
Cikk: | Orbán: Az átlagjövedelemig ingyenes lesz a készpénzfelvétel |
Cikk: | Orbán: Magyarország erősebb, mint volt |
Cikk: | Orbán: A bajokra, kihívásokra munkával reagálunk |