fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az intézkedések nemzetközi elismerést váltottak ki
2013. október 8., 10:47
A népegészségügyi termékadó, a nemdohányzók érdekében hozott intézkedések nemzetközi elismerést váltottak ki, ezért is vehettem át az előbb ezt a díjat – jelentette ki Orbán Viktor keddi sajtótájékoztatóján azt követően, hogy kitüntette Margaret Chan, a WHO főigazgatója a nemdohányzók védelme érdekében végzett munkájáért.

Orbán Viktor nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy átvehette a díjat. Bár be kell vallanom, az elismerés elsősorban nem engem, hanem azokat a honfitársaimat illeti, akik le tudtak szokni a dohányzásról – fűzte hozzá. Minden tiszteletem az övék. Nekem ugyanis sokkal könnyebb a küzdelem a dohányzás ellen, mivel soha életemben nem dohányoztam, amit elsősorban a szüleimnek és az edzőimnek köszönhetek – jegyezte meg.

Ma már elmondhatjuk, egyre több magyar teszi le a cigarettát. Azt nem merném még kijelenteni, hogy Magyarország ezen a területen is jobban teljesít, de annyit mondhatok, már vannak biztató jelek – hangsúlyozta a miniszterelnök. A kormányfő örömét fejezte ki, hogy az elmúlt években olyan munkatársai voltak, és olyan egészségügyi szakemberekkel dolgozhatott együtt, akik meggyőzték, hogy hozzák meg azokat a szokatlan, radikális, még ki nem próbált döntéseket, melyekre szükségesek ahhoz, hogy a magyar emberek egészségesebbek lehessenek.

Orbán Viktor aláhúzta, volt mihez képest javítani, a magyar statisztikák rendkívül riasztóak. A tüdőrákban elhunytak vonatkozásában hazánk világelső, ezen a téren a megbetegedések 90 százaléka a dohányzásnak köszönhető. 2010-ben 20.470 magyar ember veszítette el az életét dohányzás következtében, minden 18. percben meghal valaki miatta. A 70 évesnél fiatalabbakat sújtó haláleseteknek a férfiak esetében harmada, a nők esetében 14 százaléka a dohányzásnak tulajdonítható. A napi rendszerességgel dohányzók arányát tekintve Magyarország még mindig az elsők között van. A 15-17 év közötti fiúk egynegyede, a lányok egytizede rágyújt naponta – sorolta a kormányfő. A miniszterelnök felidézte, amikor 2010-ben megkezdték a kormányzást, az egyik célkitűzés az volt, hogy az ifjúság védelme területén jelentős változást vigyenek véghez.

A népegészségügyi termékadó, a nemdohányzók érdekében hozott intézkedések nemzetközi elismerést váltottak ki, ezért is vehettem át az előbb ezt a díjat – fogalmazott Orbán Viktor. Emlékeztetett, 2012. január 1-től tilos a dohányzás a zárt és néhány meghatározott nyílt légterű közösségi térben, 2013. január 1-től a dohánytermékek csak képekkel, illusztrációkkal kombinált figyelmeztetésekkel hozhatók forgalomba. Harmadik lépésként átalakítottuk a dohánykereskedelmet, melyről nagy politikai viták voltak. Senkit sem gyanúsítgatok, de ne legyen kétségünk, hogy a dohánykereskedelem átalakításával szemben fellépő erők mögött mindenhol a dohánygyárakat kell keresni – jegyezte meg a kormányfő.

Orbán Viktor kitért egy nemzetközi felmérésre is, mely szerint hazánkban  2012-ben a 13-15 év közötti fiatalok 45 százaléka boltban vette a cigarettát, és ezen fiatalok 43 százalékát még egyszer sem utasították vissza a koruk miatt. Ez egy áldatlan állapot volt, ami abból fakadt, hogy a fiatalok korlátozás nélkül szinte mindenhol hozzájuthattak a dohányárukhoz; hazánkban 44 ezer helyen lehetett dohányt vásárolni – tette hozzá. A kormányfő szerint a dohányzás visszaszorítását elsősorban a fiatalok körében kell győzelemre vinni, ha azt akarjuk, hogy a jövendő nemzedékek egészségügyi állapota javuljon. Orbán Viktor hangsúlyozta azt is, hogy népszerűsíteni kell az egészséges életmódot, ennek kapcsán kitért a mindennapos testnevelés bevezetésére. Arról is beszélt, hogy sikerült lefektetni egy új, ésszerű egészségügyi rendszer alapjait is.

A kormányfő beszámolt arról is, hogy a WHO főigazgatójával a tárgyaláson érintették a világ polgárainak mentális állapotbeli kérdéseit is. Orbán Viktor aláhúzta, politika napirendjén legelöl a gazdasági válság ügyei szerepelnek; harcolunk az államadósság ellen, az ésszerű költségvetésért, a növekedésért, új munkahelyekért. Alig várom, hogy eljöjjön az a pillanat - mondjuk a következő ciklus már lehet ilyen -, amikor már nem a gazdasági válság elleni küzdelem, hanem az élet minősége lesz a politika legfontosabb témája – fogalmazott Orbán Viktor.

Chan: Elismerendő a miniszterelnök győzelme "a dohányipar taktikái" ellen

Margaret Chan nyilatkozatában hangsúlyozta, Orbán Viktornak megvolt a bátorsága ahhoz, hogy szembeszálljon a dohányzással, és védje országa állampolgárainak egészségét. A főigazgatói díj átadása előtt úgy fogalmazott: elismerendő a miniszterelnök győzelme "a dohányipar taktikái" ellen.

A WHO-vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a dohányzás évi hatmillió ember halálát okozza a világon, ami az előrejelzések szerint tovább fog nőni. Kiemelte a megelőzés fontosságát, majd ismertette az erre alapuló dohányzás-ellenőrzési WHO-keretegyezményt, hozzátéve, hogy az erős dohányipar mindent megtesz ennek aláaknázásáért. Magyarország rajta van a világszervezet dicsőséglistáján, mert biztosítja, hogy az emberek dohányfüstmentes, friss levegőt szívhassanak a nyilvános helyeken - mondta Margaret Chan. Egyúttal kérte a kormányfőt, ismertessék meg a WHO-val a kabinet más egészségvédelmi lépéseit is, így például a nem egészséges termékekre kivetett adót.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár május végén jelentette be, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a dohányzás visszaszorításáért tett erőfeszítésekért megkapta az Egészségügyi Világszervezet díját.

(fidesz.hu, MTI)