FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Rogán: Szembe kell nézni a brüsszeli eljárásokkal
|
|
Fel kell készülni arra, hogy Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indít hazánk ellen – mondta el a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Mint mondta, az energiaszektor szereplői lobbiznak Brüsszelben, és a baloldalhoz nyúlnak. |
|
Létrehozva: 2013. október 9., 08:39 | Utoljára frissítve: 2013. október 9., 12:18 |
Újabb rezsicsökkentés, újabb támadás, ezt így kell érteni – vélekedett Rogán Antal azzal kapcsolatban, hogy egyes sajtóhírek szerint kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarországgal szemben az energiaárak szabályozása miatt.
A korábbi kötelezettségszegési eljárások kapcsán azt mondta, Brüsszel akkor is intőt küldött a mostanihoz hasonlóan. „A legújabb dokumentumokban ugyanez történik, most is számíthatunk rá, hogy november elsejétől újabb támadás indul Magyarország ellen” – mutatott rá.
Az eljárás hátteréről kifejtette, az általános érdeklődést követően konkréttá váltak a kérdéseik, amikből kitűnik, hogy a középpontban a rezsicsökkentés áll. A frakcióvezető kiemelte, korábban az energiaszektorra úgy tekintettek, ahol a profit érvényesítése volt a cél. A Fidesz véleménye ezzel szemben az, hogy csak azokat a költségeket kell megfizettetni, amik indokoltak.
Óriási profitot vittek ki az országból
„Szembe kell nézni a brüsszeli eljárásokkal” – szögezte le, hozzátéve, a következő lépés az, hogy a parlament elfogadja az árcsökkenésről szóló törvényt, ami alapján november 1-jétől 11,1 százalékkal mérséklődnek az energiaárak. Annak kapcsán, hogy miért erre az időpontra datálható a törvény elfogadása, úgy felelt: mert a vizsgálataik alapján ez a legkésőbbi lehetséges időpont.
Az energiaszektor szereplőiről szólva úgy szólt, csaknem 1150 milliárd forintnyi profitot vittek ki az országból, nyilvánvaló tehát, hogy harcolni fognak a pénzükért. „Lobbiznak Brüsszelben, másrészt azokhoz nyúlnak, akikkel volt régebben együttműködésük, azaz a baloldalhoz”. (…) Ők szavazták meg azokat a törvényeket, amik miatt sokszorosára emelkedtek az energiaárak.”
Az E.ON gázüzletágának visszavásárlásával kapcsolatban Rogán úgy vélekedett, hogy a magyar kormány jó üzletet kötött. „Óriási vagyonról van szó” – fogalmazott a frakcióvezető. Azzal, hogy ezt visszaszerezte az állam, jobb alkupozícióba kerülhet az ország – tette hozzá.
Készpénzfelvétel és a devizahitelesek
A jövőben illetékmentes lenne havi kétszer a készpénzfelvétel az automatákból, a Fidesz törvényben garantálná ezt. Mint Rogán kiemelte, a kabinet azt akarja elérni, hogy fogyasztói alapjog legyen, hogy az átlagjövedelem erejéig garantálva legyen az ingyenes felvétel. A politikus szerint a bankok komoly szerződésekkel kötik ügyfeleiket magukhoz, így szűk a mozgásterük. Rámutatott arra is, nem a kormány dolga megmondani, hogy készpénzzel vagy kártyával fizessünk, „a bankok dolga, hogy jó ajánlatot tegyenek”.
Először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve Léhmann György, a hétszáz hasonló ügyben egyszerre eljáró siófoki jogász. Az ügy kapcsán Rogán annak a véleményének adott hangot, hogy a döntés alátámasztja az érvelést, miszerint a bankoknak kell megoldani a helyzetet. „A bírósági ítélet azt mondta ki, hogy a devizahitel hibás termék – mondta. – Nem úgy kell kijavítani, hogy az a bankoknak jó, az ügyfeleknek rossz” – vélekedett. Mint mondta, ki kell vezetni a devizahitelt, és meg kell szüntetni az árfolyamkockázatot.
Arra a kérdésre, hogy marad-e polgármester a következő ciklusban, úgy felelt, az elmúlt években elért eredményeket a parlamentben tudja megvédeni, így az V. kerületben élők érdekei is azt kívánják meg, hogy ott dolgozzon.