A miniszter hozzátette: a vízben egy kicsit minden benne van, a környezet, az energia, a mezőgazdaság, és benne van a klímaváltozás, valamint azok a különleges kockázatok, veszélyek, amivel a következő években, évtizedekben az egész emberiségnek szembe kell néznie.
Hangsúlyozta: a vízkonferencia számunkra azért is lényeges, mert a magyar külpolitikában megjelent az elmúlt években egy új megközelítés, egy fokozott érdeklődés az egész világot érintő, fenyegető kérdésekkel szemben. Martonyi János úgy vélekedett, hogy bár Magyarország nem nagyhatalom, de az utóbbi időszakban, ezekben a témákban markánsan megjelent a világszínpadon. Hozzátette: a vízkonferencia ennek a politikának a része, s a víz a magyarok számára is egy nagyon fontos kérdés.
Martonyi János beszélt arról is, hogy 2015 után kezdődik az az időszak az ENSZ-ben, amit a fenntartható fejlődési célok megvalósítása jellemez majd. A miniszter szerint fontos kérdés, hogy több más fenntartható fejlődési célkitűzés – például a szegénység leküzdése – mellett bekerül-e az ivóvíz biztosítása és más, vízzel összefüggő téma a rendszerbe. „A víz barátainak, azoknak, akik jelenleg Budapesten vannak, a fő célkitűzésük, hogy a vizet megjelenítsék önálló fejlesztési célként” – fogalmazott. A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy sok konkrét kérdés van, amit a budapesti konferencia és a kiadott nyilatkozat befolyásolni fog.
Tavares-jelentésről
Martonyi János Herczog Edit szocialista EP-képviselő hétvégén nyilvánosságot kapott internetes írására is reagált a Duna műsorában. Mint ismeretes az EP-képviselő az írta, hogy a Tavares-jelentés összeállítása elsősorban Göncz Kinga és Tabajdi Csaba érdeme. A külügyminiszter azt mondta: őt nem érte meglepetés, mint fogalmazott: eddig is tudtuk, hogy a tájékoztatások döntő többsége Magyarországról indult és sok háttéranyagot készítettek itthon. A külügyminiszter nem foglalkozott hosszasan a témával, mert mint hangsúlyozta: a politikai választ erre a miniszterelnök a parlamentben megadta. Annyit mondott még, hogy jelentéssel nekünk túl sokat már nem kell foglalkoznunk, a vihar lényegében elült.
A rezsicsökkentésről
Azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indíthat az energiaárak szabályozása miatt, Martonyi János azt mondta: kötelezettségszegési eljárások voltak, vannak és lesznek. A külügyminiszter ugyanakkor kitért arra, hogy nincs még eljárás, az Európai Bizottság egyelőre kérdéseket tett fel, ezekre választ kell adni, és ezután mérlegeli Brüsszel, hogy indít-e eljárást. „Ezek technikai jogi kérdések, ezek mögött nem kell politikát keresni”.