FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Megvédjük a rezsicsökkentés politikáját"
|
|
A parlamentben is megvédtük a rezsicsökkentést, az emberek pedig több mint két és félmillióan írták alá a „Magyarország nem hagyja magát” elnevezésű dokumentumot, amelynél nevüket, címüket és aláírásukat adták a rezsicsökkentés politikájához - jelentette ki vasárnapi sajtótájékoztatóján Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős munkacsoportjának vezetője. |
|
Létrehozva: 2013. október 13., 16:19 | Utoljára frissítve: 2013. október 13., 17:40 |
Holnap dönt a parlament az újabb rezsicsökkentésről, amelynek lényege, hogy a háztartási energiák ára november 1-től ismét csökkenjen, mégpedig a jelenleg fizetetthez képest 11,1 százalékkal, a 2012-es árakhoz képest pedig összesen húsz százalékkal – fogalmazott Németh Szilárd.
A kormánypárti képviselő ismertetése szerint 2012 decemberében 151,82 forintot kellett egy köbméter háztartási gázért fizetni, amely összeg 2013. november 1-jétől 121,47 forintra módosul. Egy kilowatt elektromos áramért 49,65 forintot kellett fizetni 2012 decemberében, 2013. november 1-jétől viszont 39,72 fillért kötelesek fizetni a fogyasztók – tájékoztatott Németh Szilárd. A fideszes politikus elmondta, az áram új ára a 2007 februári, a gázé pedig a 2008 júliusi tarifának felel majd meg.
Németh Szilárd a fogyasztóvédelem kapcsán kitért rá, olyan szabályozást alkottak, amely szerint az úgynevezett műszaki biztonsági felülvizsgálatok költségeit a csatlakozó vezetékek és a felhasználói berendezések tekintetében a szolgáltatóknak kell állniuk. A rezsitörvény felhatalmazza a kormányt arra is, hogy jelölje ki azt a felügyelő hatóságot, amely külön ezzel a témával foglalkozik majd – tette hozzá a képviselő.
A Fidesz rezsicsökkentésért felelős munkacsoportjának vezetője beszélt arról is, az új szabályozásnak köszönhetően a szolgáltatók call centereinek legkésőbb öt percen belül kapcsolniuk kell azt az illetékes szakembert, aki tájékoztatást tud adni arról, „milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a fogyasztók is élni tudjanak a jogaikkal”. Németh Szilárd arról is tájékoztatott, hogy a hétfőn ülésezik az a munkacsoport, amely a rezsicsökkentés hosszú távú fenntarthatóságának jogszabályi megalapozásáért felel.
A teljes közmű-szolgáltatási szektort nonprofittá kívánjuk tenni – jelentette ki Németh Szilárd, hozzátéve, a Gyurcsány-Bajnai kormányok 2002 és 2010 között mindig olyan szabályozásokat hoztak, amelyek a szolgáltatóknak kedveztek. Ezt a politikát hagyjuk magunk mögött. Ennek a szaktornak most kizárólag a magyar családok, a magyar fogyasztók érdekeit kell szolgálnia – hangsúlyozta Németh Szilárd, aki úgy fogalmazott, „ez nem mindenkinek tetszik”.
Azok a szolgáltatók, akiknek most a profitjuk, vagy a mohón megszerzett piaci részesedésük került veszélybe, elszaladtak Brüsszelbe és onnan fenyegetőznek. Harcos fegyvertársaik vannak, az MSZP, illetve a bukott baloldal soraiban – mondta Németh Szilárd. A fideszes politikus kitért rá, a rezsicsökkentés védelmében már számos intézkedést hoztak, például átalakították a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt, amelyet rendeletalkotási jogkörrel ruháztak fel. A parlamentben is megvédtük a rezsicsökkentést, az emberek pedig több mint két és félmillióan írták alá a „Magyarország nem hagyja magát” elnevezésű dokumentumot, amelynél nevüket, címüket és aláírásukat adták a rezsicsökkentés politikájához. Mind a külső, mind a belső támadásokkal szemben meg fogjuk védeni az emberekkel együtt a rezsicsökkentés politikáját – szögezte le Németh Szilárd.
„Nem lehet megbízni a baloldalban”
Egyértelműen bebizonyosodott a Tavares-jelentésnél, hogy a dokumentumot szorgos magyar szocialista párti politikus kezek írták és adták oda bemondásra Tavares úrnak. Abszolút nem lehet megbízni a magyar baloldalban, a Gyurcsány-Bajnai-Mesterházy hármasban. Éppen ezért nemcsak a kormánynak kell reagálnia arra a jegyzékre, amit az Európai Unió eljuttatott hozzánk, hanem a parlamentnek is – húzta alá Németh Szilárd, utalva arra, hogy a Fidesz-frakció a hétfői napon egy nyilatkozatot terjeszt a Ház elé, melyben kérik, hogy az Országgyűlés álljon ki a rezsicsökkentés mellett.
„Van tartalék a rendszerben”
Újságírói felvetésre, miszerint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy szombati lapinterjúban arról beszél, hogy még a 2014-es választásokat megelőzően sor kerülhet egy újabb tíz százalékos rezsicsökkentésre, Németh Szilárd úgy reagált, a miniszter a „további rezsicsökkentést a háztartási energiacsökkentésre, a gáz, villany és távhő csökkentésre értette, hiszen ebben még bőven van lehetőség”. Az osztalékok azt mutatják, hogy nem szenvednek nagy hiányt profitban a közmű-szolgáltató cégek, tehát még van tartalék a rendszerben. Azt gondolom, ha Magyarország ugyanilyen jól fog teljesíteni, erősödni fog a gazdaság. Akkor ebbe bőven belefér még egy újabb rezsicsökkentés, amelynek alapja az ország további javuló állapota, jobb teljesítménye lehet – jelentette ki a fideszes politikus.
„Teljesen hiteltelen és hazug az Együtt-PM javaslata”
Ennek a kis csapatnak semmi köze sincs ahhoz, hogy milyen a magyar rögvalóság. Halvány fogalmuk sincs róla, hány emberen segített a rezsicsökkentés. Úgy próbálják beállítani, hogy ez kizárólag a politikusokat érinti – reagált Németh Szilárd az Együtt-PM törvénymódosító indítványára, miszerint az országgyűlési képviselőknek vagyonnyilatkozatukban kellene feltüntetniük, hogy mekkora összeget spóroltak meg a rezsicsökkentéssel. Négymillió magyar háztartást érint a rezsicsökkentés. Szeretném erre felhívni Bajnai Gordon figyelmét. Szeretném javasolni Bajnai Gordonnak, először nézzen szét, mely csoportokat érinti leginkább a rezsicsökkentést és ezután tegyen javaslatot – fogalmazott a Fidesz rezsicsökkentésért felelős munkacsoportjának vezetője, aki hiteltelennek és hazugnak nevezte az Együtt-PM javaslatát.
„Szakítani kell a múlttal”
A dokumentum lényege, hogy szakítani kell a múlttal, a 2002 és 2010 között alkalmazott rezsipolitikával és támogatni kell a 2010 után alkalmazott elképzeléseket és minden tekintetben meg kell védeni a rezsicsökkentést – válaszolta Németh Szilárd egy azzal kapcsolatos újságírói kérdésre, hogy mi áll abban a nyilatkozatban, amelyet hétfőn a Fidesz-frakció fog a Ház elé terjeszteni, arra kérve a parlamentet, álljon ki a rezsicsökkentés mellett.