A Nemzetközi Valutalap (IMF) legfrissebb magyar országértékelésének egyik legfontosabb üzenete az államháztartási hiány csökkentésének szükségessége. A Pénzügyminisztérium véleménye szerint az IMF indokoltnak és helyesnek ítéli a döntést azokról a takarékossági intézkedésekről, amelyek mellett a 4.6%-os GDP-arányos államháztartási hiány tartható. Ezt a célkitűzést a PM szerint az IMF is reálisnak és elérhetőnek tartja.
Ezzel szemben az IMF jelentése szerint a 4.6%-os GDP-arányos szint feltehetően nem tartható, ha további intézkedésekre nem kerül sor. A Pénzügyminisztérium állításával szemben a Valutaalap prognózisa 5.3%-os hiányt jósol, a 120 milliárdos megszorító csomaggal együtt, melyből fél százalékpont a közszféra béreinek befagyasztásával esetleg lefaragható lenne.
A PM értelmezése szerint a Valutaalap véleménye az, hogy rendkívül magas kamatszint kedvezőtlen hatással van mind a gazdaság növekedési lehetőségére, mind az államháztartás egyensúlyára.
Ezzel szemben az IMF országértékelése egyáltalán nem tartalmaz olyan explicit kijelentést, hogy a magas kamatszint a növekedést kedvezőtlenül érintené. Feltételezhető, hogy a magas kamatszint önmagában fékezi a növekedést, de a gazdálkodási körülményeket más tényezők is befolyásolják. Ha az árfolyam viszonylagos stabilitásához, az inflációs várakozások kedvező befolyásolásához magasabb kamatszint szükséges, akkor az említett kedvezőtlen hatások mellett is a végső "nettó" eredmény hosszabb távon (de akár egy rövidebb időhorizonton belül is) még kedvező lehet, ha a stabilitás elérése a cél.
Forrás: portfolio.hu
fidesz.hu