FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Schöpflin: Tanulnunk kell egymástól
|
|
Addig nem jöhet létre az egységes Európa, amíg a nyugatiak nem fogadják el, hogy a mi történelmünk is egyenértékű az ő múltjukkal - hangsúlyozta Schöpflin György európai parlamenti képviselő pénteki sajtótájékoztatóján. |
|
Létrehozva: 2013. október 18., 15:10 | Utoljára frissítve: 2013. október 18., 16:26 |
Schöpflin György arról tájékoztatott, a pénteki „Mi is ez az Európa?” című konferencia résztvevői arra keresik a választ, uniós tagságunk kezdete óta mit tanultunk mi, magyarok az EU-ról, és Európa mit tanult tőlünk.
Mi egész máshonnan jövünk, mint mondjuk a hollandok, a franciák, vagy az írek, akik például nem értik meg a kommunizmust – mutatott rá, hozzátéve, emellett van egy hagyományos törésvonal Nyugat és Közép-Kelet-Európa között. Véleménye szerint addig nem jöhet létre az egységes Európa, amíg a nyugatiak nem fogadják el, hogy a mi történelmünk is egyenértékű az ő múltjukkal.
Emlékeztetett rá, hogy 2004-es EP választások idején kijelentette, amennyiben képviselőnek választják, Magyarországot fogja képviselni Brüsszelben, és Európát Magyarországon. Kiderült, hogy az utóbbi sokkal nehezebb – fogalmazott. Mint mondta, mi, magyarok nem tudunk eleget az Európai Unióról, a magyar állampolgárok nagy része nem látja át az unió intézményrendszerét és működését.
Azzal kapcsolatban, hogy három új ügyben indult kötelezettségszegési eljárás hazánk ellen, a politikus elmondta, jelenleg több ezer ilyen eljárás folyik az unióban, „ez egy mindennapi esemény”. Az unió intézményrendszere nagyon bonyolult, ezért előfordul, hogy egy tagállam olyan szabályokat hoz, ami az Európai Bizottságnak nem tetszik – fűzte hozzá.
A Szabad Európa Vitanapok keretében megrendezett konferencián előadást tart Schöpflin György európai parlamenti képviselő, Constance Le Grip, francia néppárti európai parlamenti képviselő, Nick Thorpe, a BBC News közép-európai tudósítója, Dr. Pogátsa Zoltán, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója, valamint Katharina Senge, a Konrad Adenauer Alapítvány migrációs és integrációs koordinátora.