Gyurcsány Ferenc, az MSZP egykori elnöke és miniszterelnöke megint kitálalt, és elmondta második őszödi beszédét – fogalmazott Kocsis Máté. Hozzátette: úgy tűnik, Gyurcsány ezáltal csinált még egy napirendi pontot a szocialisták szombati kongresszusára. Gyurcsány azt mondta, amit költött az MSZP, az több volt, mint a megengedett; ebből viszont az következik, hogy két pártkassza kellett, hogy működjön a pártban; ebből az egyik értelemszerűen törvénytelen kellett, hogy legyen – hangsúlyozta a Fidesz kommunikációs igazgatója. Emlékeztetett rá, hogy pénteken felszólították Mesterházy Attilát, hogy tegyen feljelentést, „hiszen csak ez az egy lehetősége maradt arra, hogy tisztázza a pártjának a piszkos pénzügyeit”, ám ő ezt nem tette meg, és nem is válaszolt a kérdésekre sem. Nem világos, hogy hogyan akarnak megújulni a szocialisták, ha nem zárják le a saját múltjukat, ha valóban meg akarnának újulni, megtették volna a feljelentést – mutatott rá.
Tájékoztatott arról, hogy a Fidesz hétfőn feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen. Ezt a feljelentést megtesszük mi, de nem Mesterházy Attila ellen, hanem Mesterházy Attila helyett – szögezte le.
Gulyás Gergely, felidézve Gyurcsány Ferenc szavait, elmondta, a párttörvény világos rendelkezéseket tartalmaz a pártok gazdálkodásával kapcsolatban. Költségvetési szervtől, állami vállalattól közvetlen költségvetési támogatásban vagy költségvetési szervi támogatásban részesülő alapítványtól vagyoni hozzájárulást párt nem fogadhat el – tájékoztatott. Emellett a pártok más államtól sem fogadhatnak el támogatást, valamint tiltott a névtelen adomány elfogadása is. Az a párt, amelyik a párttörvényt megsértve fogad el támogatást, köteles azt 15 napon belül a központi költségvetésbe befizetni, és ezzel arányosan csökkenteni kell a párt központi költségvetésből jövő támogatását – hívta fel a figyelmet a fideszes országgyűlési képviselő.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, az Btk. már a költségvetési csalás tényállását is tartalmazza, és – habár a jogszabálynak nincs visszamenőleges hatálya – tartalmazza azt is, hogy mulasztásban is megnyilvánul az elkövetési magatartás. Amennyiben egy volt pártvezetőnek tudomása van arról, hogy ilyen adatot hallgattak el, úgy ennek a bűncselekménynek az alapos gyanúja fennáll – jegyezte meg.
A politikus szólt arról is, a párttörvény rendelkezik a pártok éves beszámolójával és vagyonmérlegével kapcsolatban is. 500 ezer forint feletti juttatás esetén az adományozót nevesíteni kell, külföldről jövő hozzájárulás esetén pedig már 100 ezer forinttól meg kell ezt tenni. A pártok gazdálkodásáról szóló beszámoló, amit az Állami Számvevőszék is megvizsgál, semmilyen Gyurcsány Ferenc által említetthez hasonló adatot nem tartalmaz az MSZP 2009-es és 2010-es gazdálkodása kapcsán – fogalmazott. Mint mondta, ha igaz az, amit Gyurcsány Ferenc állított, akkor az MSZP által beadott beszámoló valótlan adatokat tartalmaz, ezért a magánokirat-hamisítás, valamint intellektuális közokirat-hamisítás gyanúja is fennáll – hangsúlyozta.
Szólt arról is, hogy az országgyűlési képviselő hivatalos személynek minősül, tehát köteles az illetékes hatóságokat a központi költségvetésből kapott vagy oda be nem fizetett jogtalan támogatásról tájékoztatni. Ha ezt elmulasztja, és az általa képviselt párt jogtalan előnyt szerez, illetve jogtalan anyagi hátrányt okot, akkor a hivatali visszaélés gyanúja is felmerül – fűzte hozzá.
Nem az MSZP ellen, nem Mesterházy Attila ellen, hanem helyette kell feljelentést tennünk, mert úgy gondoljuk, hogy az MSZP-nek és a magyar közélet egészének is az az érdeke, hogy egyértelműen tisztázódhasson, hogy abból, amit Gyurcsány Ferenc mondott, mi igaz – jelentette ki.
Cikk: | Mesterházynak feljelentést kellene tennie az MSZP pénzügyei miatt |
Cikk: | Kocsis: Hazugságspirálba keveredtek a szocialisták |