Rogán Antal aláhúzta, 1956 októbere a maga pillanatában egy nagyszerű, és megrengető pillanat volt. Az 56-os magyar forradalom és szabadságharc elbukása után az eseményekről írt versekben, novellákban, visszaemlékezésekben két hangot lehetett egyszerre érezni: a keserűséget és a nagyszerűséget – fogalmazott a frakcióvezető. Az akkor lezajlott eseményekben résztvevő emberek érezték a pillanat nagyszerűséget, viszont ott van mögötte a keserűség is, hogy a forradalom és szabadságharc elbukott, az elnyomók győztek. Akik akkor ezt írták, nem tudták, mert nem érezhették, hogy 1956 győzött; a forradalom és szabadságharc ugyanis megbuktatta világszerte a kommunizmust – fűzte hozzá.
A képviselő emlékeztetett, 1945 után nagyon sok helyen a kommunizmust egyfajta „romantikus ideológiaként” kezelték. Valójában mindez csak nyugaton, a szabad országokban érződött így. Mi, akik benne éltünk, és azok, akik a Szovjetunió diktatúrája által elnyomott országokban éltek, azok nagyon jól ismerték a kommunizmus valódi természetét – tette hozzá. Rogán Antal szerint 1956 októbere azért volt a világ számára meghatározó pillanat, mert a magyar forradalom és szabadságharc feltárta a kommunizmus valódi természetét. Ez ahhoz vezetett, hogy elmúlt a romantikus ideológia, és megmaradt a maga pőre valóságában az, amit a kommunista diktatúra jelentett - folytatta. A frakcióvezető aláhúzta, 1956 gátat vetett a kommunista ideológia terjeszkedésének. Onnan már csak néhány évtizedet kellett várni, hogy ez az ideológia a múlté legyen, és 56 valóban beteljesítse küldetését, és megbukhasson a kommunizmus szörnyű időszaka – fűzte hozzá.
1956 októbere megmutatta a magyar nemzet valódi természetét. Megmutatta azt, amire sokszor úgy érezzük, csak a bajban vagyunk képesek, az összefogás erejét. Azt, hogy képesek vagyunk arra, hogy a másikban ne csak a rosszat, hanem a jót is keressük, és elnyomjuk magunkban a rosszat – fogalmazott Rogán Antal. Felidézte, az 1956 októberi eseményekre emlékezők közül sokan elmondják, hogy egymás mellett álltak a barikádokon azok is, akik még korábban ellenségek voltak. Mindannyian a közös jót keresték, azt amitől a magyar nemzet és az ország erősebb és sikeresebb lehet. 1956 nemcsak a valami ellen, hanem a valamiért folytatott küzdelem is volt – fűzte hozzá. Felhívta a figyelmet arra, az 1956-os forradalom és szabadságharc minden szerveződő csapata és egysége nemcsak küzdött valami ellen, hanem a céljaikat is megfogalmazták, programpontokat írtak.
A képviselő leszögezte: az 1956-os forradalom és szabadságharc két hete alapjaiban változtatta meg a világot, a benne résztvevők életét és a magyar nemzet gondolkodását. Megmaradt egy olyan XX. századi pillanatnak, amelyre mindig felnézhetünk – tette hozzá. Rogán Antal aláhúzta, ő és generációja nem lehetett ott, nem élhette át az akkori eseményeket. „De hiszem és tudom, hogy a lehetőség mindig és minden korban nyitva áll az ember előtt, hogy túllépjen saját magán. Azt gondolom, ehhez mindig egy közösség kell, mert egyedül nem megy” – fogalmazott. Nem voltam, nem lehettem ott 1956-ban, de azt gondolom, mégis láttam és éltem át ehhez hasonlót nyár elején dunai árvíz idején a gáton - hangsúlyozta. Bármilyen hihetetlenül hangzik, mindannyian akkor és ott ismét láthattuk a szabadságot. Akik valamilyen közös veszély ellen összefogva küzdöttek a gáton, az áradó folyó partján, mindannyian megtanulhatták: az összetartozás felszabadít és erőt ad. Erőt, amellyel sikeresebbé válhatunk, és az igazi szabadság élményét, amit nem adnánk oda semmiért – húzta alá.
A politikus szerint mindannyian emberek vagyunk hibákkal, előítéletekkel, rossz szokásokkal, de ha képesek vagyunk szembenézni önmagunkkal, meglátni magunkban a hibát és a másikban keresni a jót, akkor képesek vagyunk túllépni önmagunkon. Akkor szembe tudunk szállni, ha kell a túlerővel, kitűzhetünk magunk elé közös célokat, és vállvetve tudunk küzdeni ezekért. Akkor meg tudjuk védeni magunkat, közösségünket, közös értékeinket – hangsúlyozta.
Rogán Antal aláhúzta, 1956 októbere egy kivételesen letisztult pillanat volt, megjelent a magyarság igazi karaktere, egy bátor és erős nemzet karaktere. Nem jó, hogy ez csak a bajban és a legnehezebb időkben mutatkozik meg – tette hozzá. A politikus szerint ma is vannak nagy céljaink, és ma is folytatunk küzdelmeket. Közös célunk, hogy a hazánk erős és sikeres legyen, egy olyan ország, ahol minden magyar ember megtalálhatja boldogulását - hangsúlyozta. Küzdünk a múlt hibái, a válság ellen, az ország gazdasági függetlenségéért, és azért, hogy mások ne nyerészkedjenek rajtunk igazságtalanul, hogy ne kelljen a magyar családoknak telhetetlen, külföldi nagyvállalatok profitját fizetni. Küzdünk azért, hogy ne akarjanak mások messziről beleszólni a dolgainkba, a mi életünkről ne hozzanak döntést más nemzetek fiai más országok fővárosaiban – fogalmazott Rogán Antal.
A beszédet követően a Fidesz frakcióvezetője és a helyi politikusok megkoszorúzták az emlékművet.
Cikk: | Felvonták a nemzeti lobogót a Hősök terén |
Cikk: | "Így kérdőjeleződött meg morálisan a politikai baloldal" |
Cikk: | "1956 nemcsak Magyarországot szabadította fel" |