fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Varga: Jövőre reális cél a két százalékos növekedés
2013. október 27., 12:38
 A legfontosabb, hogy a magyar kormány a saját országának, a magyar nemzetnek az érdekeit szolgálja – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vasárnapi újságban.

Megkezdődött Magyarország 2014-es költségvetésének országgyűlési vitája. Az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács is tarthatónak minősítette az elképzeléseket, jóllehet néhány kockázatra is figyelmeztettek. A kormány kiemelt gazdaságpolitikai célja az adósságállomány csökkentése mellett a foglalkoztatás bővítése és a munkahelyteremtő beruházások elősegítése, kiegészülve olyan elemekkel, amelyekre most már lehetőséget ad a gazdaság, így a családtámogatás rendszerének a bővítésével, a gazdasági növekedést megerősítő intézkedésekkel. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában beszélt a költségvetésről és Magyarország gazdasági esélyeiről.

Varga Mihály elmondta: szakítani kell azzal a gazdaságpolitikával, amely hitelből próbált gazdaságfejlesztési programokat elindítani, s ezzel végletesen kiszolgáltatta az országot olyan gazdaságpolitikai koncepcióknak, amelyek nem az ország érdekeit szolgálták. A legfontosabb, hogy a magyar kormány a saját országának, a magyar nemzetnek az érdekeit szolgálja - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.

Varga Mihály nem számít arra, hogy a hitelminősítők az alacsony hiány ellenére módosítják Magyarország hitelminősítését, úgy tűnik, hogy magatartásuk az országgal szemben elég kritikus. A piac azonban ezt már megtette, hiszen az elmúlt hónapokban végrehajtott devizakötvény kibocsátás sikeres volt, ami mindenképpen jó jel, másrészt a hazai piacról a magyar államadósság megújítása, a lejáró tartozások visszafizetése eddig gond nélkül megtörtént, tehát nem csak a külső, hanem a hazai szereplők is bíznak a kormányban - fogalmazott a miniszter.

A kormány a következő évre két százalékos növekedést vár, egyes elemzők azonban csak 1,3 százalékot tartanak reálisnak. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály azt mondta: a növekedés várható mértékben van ugyan eltérés az elemzők között, abban azonban egyetértenek, hogy az idei év növekedéséhez képest jövőre biztos, hogy magasabb lesz a növekedés. Hozzátette: a növekedés megteremti annak a lehetőségét, hogy a családtámogatási intézkedések, a közfoglalkoztatás bővítése, a munkahelyteremtő programok, a munkahelyvédelmi akcióterv folytatása megvalósuljon 2014-ben, s közben az államháztartás hiányát is három százalék alatt lehet tartani.

A 2014-es év a fogyasztás szempontjából is kedvezőbb lehet, amely szintén segíti majd a gazdaság növekedését. Az elmúlt években az embereknek a megnövekedett adósságokat kellett törleszteniük, és a napi túlélésért küzdöttek, így a fogyasztás háttérbe szorult. Ebben az évben azonban már tapasztalható volt egy enyhe mértékű növekedés, jövőre pedig a kormány 1,9 százalékos fogyasztásnövekedésre számít. Ez azért várható reálisan, mert a 2014-es költségvetésben van egy nagyon erős pedagógus béremelés, továbbá a családi adókedvezmény lehetőségével január elsejétől 260 ezer család tud majd élni, s a rezsicsökkentés eredményeképpen is több pénz marad a családoknál, magyarázta Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: növekedési forrás lehet az innováció is, hiszen kutatás-fejlesztésre az elmúlt húsz évben nem fordított akkora összeget az ország, mint most: a bruttó hazai össztermék több mint egy százalékát.

A kormány november elsejéig várja, hogy a bankok letegyék az asztalra azt a tervet, amely elviselhetővé tenné a devizahitelesek terheit. Ha ez nem történik meg, a kormány jogszabályt alkot. Varga Mihály azt mondta: a bankok eddig nem tettek túl sokat azért, hogy a devizahiteleseken érdemben segítsenek. Hozzátette: a nemzetgazdasági minisztérium már dolgozik azokon a jogszabályokon, amelyeket november elseje után beterjesztenek a parlamentbe, s erről a jegybank és a bankszövetség munkatársaival is szakmai egyeztetés folyik.

(hirado.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Varga: Kiemelt cél a foglalkoztatás bővítése
Cikk: Költségvetés: lehetőség nyílik az optimistább tervezésre