FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szembenézni a múlttal és formálni a jövőt
|
|
A tavaly létrehozott Holokauszt 2014 Emlékbizottság kötelessége, hogy a jövő évi megemlékezéseket a Kárpát-medencében megszervezze – közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár Samuel Pisar, az UNESCO holokausztoktatásért felelős különmegbízottjával közösen tartott hétfői sajtótájékoztatóján. |
|
Létrehozva: 2013. október 28., 10:27 | Utoljára frissítve: 2013. október 28., 12:39 |
A Holokauszt Emlékévről tartott sajtótájékoztatón Lázár János úgy fogalmazott: a magyar kormány nemcsak főhajtással adózik a kivégzőtáborokba elhurcolt állampolgár-társaink előtt, hanem egy emlékévet is szervez, amely a jövőről, az utánunk következő generációról is szól. Ezért döntött úgy az emlékbizottság, hogy a Józsefvárosi Pályaudvart átalakítják egy oktatási emlékközponttá, ahol a mai pesti fiatalok számára a folyamatos tanulás és tudás megszerzésének lehetőséget biztosítják - mondta. Ez a legfontosabb programunk; egy olyan oktatási központ létrehozása, ami szimbolikus erővel bír – emelte ki az államtitkár.
2014-ben a magyar oktatási rendszerben kiemelt jelentősége lesz az emlékezésnek – utalt Lázár János arra, hogy törekvésük szerint történelmi hűségében kell, hogy megismerjék a diákok az 1944-es esztendőt, „annak minden bűnével, hibájával és áldozataival”. Az államtitkár nagyon fontosnak nevezte, hogy a magyar fiatalok tanuljanak a vészkorszakról, „képesek legyenek szembenézni a magyar múlttal és formálni a magyar jövőt”. Lázár János különleges megtiszteltetésnek nevezte azt, hogy az UNESCO a 2014-es év magyarországi holokauszt megemlékezéseiben részt kíván vállalni.
Kérdésre elmondta, a MÁV-val közösen hozzák létre a múzeumot a józsefvárosi pályaudvaron, a projektre pedig 20 millió eurót (5,9 milliárd forint) biztosítanak. A tervezés hamarosan befejeződik, november végén az építkezések is elkezdődhetnek, az átadás pedig a tervek szerint jövő tavasszal lesz. Ezenkívül 5 millió eurót szánnak a civilek, oktatási intézmények, egyházak megemlékezéseire. Pályázataikat decemberben értékelik - jegyezte meg.
Képzeletbeli beszélgetés Istennel
Samuel Pisar, az UNESCO jószolgálati nagykövete és holokausztoktatásért felelős különmegbízottja elmondta, tanúja volt a holokauszt idején annak a pusztításnak, amelyben legyilkoltak több százezer magyar zsidó férfit, nőt és gyermeket. A mészárlás soha nem volt olyan intenzív, mint amit 1944 tavaszán és nyarán látott, amikor minden nap több mint tízezer embert semmisítettek meg - állapította meg. Hangsúlyozta, a Vér és remény című könyvét az emlékei alapján írta, az előszóban pedig a fiatal magyar generációknak ajánlja a kötetet, abban a meggyőződésben, hogy ők elkötelezettek lesznek a demokrácia és a tolerancia iránt.
A Kaddish szimfónia általa írt librettójáról elmondta, az egy képzeletbeli beszélgetés Istennel, amit Leonard Bernstein zeneszerző felkérésére írt, és hétfőn és kedden este a narrációt ő adja elő az Operaházban.