FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
Felmérik a budapesti védműveket
A júniusi dunai árvíz tapasztalatait figyelembe véve teljes körűen felméri a budapesti védműveket a Fővárosi Csatornázási Művek - mondta Tarlós István főpolgármester egy árvízi védekezésről szóló hétfői konferencián.
Létrehozva: 2013. október 28., 12:09

A főpolgármester elmondta: 1998 és 2013 között száznál is több nagy árvíz volt Európában, amelyben mintegy 700-an haltak meg, félmillió embert kellett kitelepíteni, a gazdasági károk elérték a 35 milliárd eurót. Budapesten is sorozatosan dőlnek meg a vízállási rekordok, ugyanakkor emberéletben és lakóövezetben sem esett kár - tette hozzá. Tarlós István elmondta, hogy a körülbelül 90 kilométer hosszú fővárosi fővédvonal mentén 3000 hektár belterületet kellett védeni, és a védekezés kiemelkedően sikeres volt. Alapvető problémának nevezte ugyanakkor a támfalak elöregedését például a Margit híd környékén, illetve a töltésekét, egyebek mellett a Római-parton. Az utóbbinál tervezett mobilgátra utalva úgy fogalmazott: az árvízi időszak előtt és után "irányított, jól meghatározható kör által vezényelt negatív kampány folyik a Római-part ellen". Álláspontja szerint ez részben "szerecsenmosdatás" és elhallgatás, részben felelőtlenség, és csak azt nem mondják el a kritikusok, hogy mit kellene szerintük csinálni. A főpolgármester szólt arról, hogy hiba alábecsülni az árvizeket, ezért a védművek teljes körű felmérésére kérte a Fővárosi Csatornázási Műveket, a Római-parti védmű ügyében pedig a Vízügyi Főigazgatóság állásfoglalását kéri.
   
Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója arról beszélt, hogy a dunai árhullám idején vizsgázott a vízügyi igazgatás és a védelmi igazgatás új rendszere, az önkéntesek szervezett bevonása, a honvédség tartalékos állománya. Hozzátette: a rendőrség nemcsak a forgalomszabályozás és a kitelepítések során végzett kiemelkedő munkát, hanem a közbiztonság fenntartásában is. A főigazgató szerint három fő oka volt a sikeres védekezésnek: az egyik a szakértelem, vagyis a centire pontos vízügyi prognózis, a másik a szervezettség, a harmadik pedig a széles körű társadalmi összefogás egyebek mellett az állam, az önkormányzatok, a társadalmi szervezetek és a lakosság között.
   
A tanácskozáson Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes a védművek felülvizsgálatát és a védekezési tervek aktualizálásának fontosságát emelte ki, és jelezte: több rakpartszakasz felújításra szorulhat, köztük a Bem, a Várkert, a Műegyetem rakpart alsó rakpartja, a pesti oldalon a Széchenyi rakpart, a Március 15. téri lépcsősor és a Közraktárak környéki támfal.