Hozzátette: ehhez viszonyulni kell mind a román, mind a magyar kormánynak. Megjegyezte: a Székelyek Nagy Menetelésének aktualitást ad, hogy Romániában a közigazgatási rendszer átalakítása zajlik.
Az államtitkár elmondta, hogy a román-magyar alapszerződésben szereplő 15/9-es pont azt jelenti, hogy nem szabad a kisebbségek által lakott közigazgatási területeken a kisebbségek arányát hátrányosan megváltoztatni. Sem betelepítés, sem pedig a közigazgatási egységek megváltoztatása által – fűzte hozzá Németh Zsolt. Úgy fogalmazott, hogy a román kormány elkövetkező lépéseit befolyásolni fogja az erdélyi magyarság politizálása.
A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 Az Este című műsorában kiemelt azt is, hogy a Székelyek Nagy Menetelése egy demokratikus megmozdulás volt, amelyen nem voltak incidensek. Megjegyezte: a megmozdulás céljai között szerepelt egy székelyföldi fejlesztési régió és egy székelyföldi közigazgatási régió létrehozása, valamint érdemi párbeszéd a román kormányzattal. Ezek olyan célkitűzések – mondta Németh Zsolt –, amelyeket a magyar kormány is nyugodtan támogathat. Kérdésre válaszolva az államtitkár azt mondta: nem dolga alkotmányos vitát folytatni, de hitelt ad a székelyeknek, akik azt állítják, nem fogalmaznak meg alkotmányellenes célkitűzéseket.
Cikk: | Németh: A legfőbb üzenet, hogy a Székelyföld létezik |
Cikk: | Székelyek menetelése: szimpátiatüntetés Budapesten |