FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Felelősséggel a választásokon Európa jövőjéért
|
|
A Lisszaboni Szerződésnek megfelelően az Európai Unió nyílt, átlátható és rendszeres párbeszédet folytat az egyházakkal és vallási szervezetekkel, valamint a filozófiai és nem vallási szervezetekkel. Míg májusban az egyházak képviselőivel, addig tegnap a humanistákat, szekularistákat és egyéb véleményformáló csoportokat képviselő vezetőkkel rendeztek a magas szintű találkozót. Az Európai Bizottságot José Manuel Barroso elnök, az Európai Tanácsot Herman Van Rompuy elnök, az Európai Parlamentet pedig a témáért felelős alelnöke, Surján László kereszténydemokrata politikus képviselte. |
|
Létrehozva: 2013. november 6., 16:53 |
Az idei találkozó témája az európai polgárság volt. A krízis okozta nehézségek, valamint a fogyasztói individualizmus hangsúlyozott előtérbe kerülése a közösségi gondolkodás helyett egyre inkább azt eredményezi, hogy az emberek kiábrándulnak az Európai Unióból. Fél év múlva újra a választási urnákhoz járulnak Európa polgárai. Vajon kiket küldenek ezúttal Brüsszelbe? Vajon milyen részvételi hajlandóságot várhatunk a 2014-es választásokon a kiábrándult, s egyre inkább euroszkeptikus polgárok tömegétől?
Polgárok különböző körei fogalmazzák meg Brüsszel felé a kritikát, hogy az Unió eltávolodott az alapító atyák szándékától, vezetői nem képviselik a polgároknak fontos értékeket, érdekeket. A közös európai identitást is csak Európa határain kívül éljük meg markánsan; a szolidaritás és az egymás iránti felelősség fogalmai háttérbe kerülnek.
Surján László a megbeszélés során rámutatott: az euroszkepticizmus rohamos terjedése fenyegető valóság az unió számára. A polgárok nem látják erkölcsi értékeiket visszatükröződni az unió politikáiban, így nem csoda, ha hátat fordítanak a rendszernek. A polgárok aktív részvétele nélkül viszont Európa kiüresedik, s elveszíti lényegét. Közös felelősség, hogy a demokrácia lehetőségeit kihasználva olyan emberek vezessék az uniót, akik a polgárok kulturális, spirituális meggyőződését képviselik. Ahhoz pedig, hogy az uniót a polgárok magukénak érezzék, szükség van a közös sikerekre, valamint arra, hogy európaiságunk alappillérei visszatükröződjenek a mindennapi politikai döntésekben. "Ha az európai polgárok nem vesznek aktívan részt az európai kampányban és választásokon, ne csodálkozzanak, hogy Európa vezetői nem az általuk fontosnak tartott eszméket, értékeket képviselik. Kezükben a lehetőség, hogy olyan képviselőket válasszanak, akik az alapvető értékekhez és erkölcsi normákhoz ragaszkodnak az uniós döntéshozatalban is!" - hangsúlyozta az Európai Parlament kereszténydemokrata alelnöke.