FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
L. Simon: Sikeresen lezárult a digitális átállás
|
|
Magyarországon sikeresen lezárult a televíziózásban és a rádiózásban a digitális átállás. A kormány és a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) együttműködése eredményeképpen ma hazánkban nem beszélhetünk olyan családról, akinek ne biztosítottuk volna a lehetőséget a korszerű televíziózáshoz szükséges vételi eszközök beszerzésére és üzembe állítására - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján L. Simon László, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke. |
|
Létrehozva: 2013. november 7., 10:55 | Utoljára frissítve: 2013. november 7., 11:48 |
Fontosnak tartottuk a Fidesz-frakció részéről, hogy folyamatosan figyelemmel kövessük azt a munkát, amely láthatóan 2010 előtt megfeneklett, amelyet dinamizálni kellett, amely egy rendkívül súlyos terhet jelentett a kormányra és a háttérszervekre nézve – fogalmazott L. Simon László, aki a digitális átállást „egyfajta európai uniós kötelezettségnek” nevezte.
A fideszes politikus ismertetése szerint a digitális átállás értelmében - uniós kötelezettségünknek eleget téve - hazánkban is megszűnt a hagyományos analóg földfelszíni műsorszórás, melynek helyébe a frekvenciasáv hatékonyabb és gazdaságosabb hasznosítását lehetővé tevő digitális sugárzás lépett. L. Simon László emlékeztetett, a digitális televíziózás bevezetéséig három csatornát lehetett fogni hagyományos analóg rendszerekkel. Hozzátette, ezeknek a csatornáknak is megtörtént a digitális átállítása, ennek eredményeképpen az analóg adások leálltak.
A kormánypárti honatya kitért rá, a digitális földfelszíni adások már 2008 óta foghatók Magyarországon, lefedettségük viszont mindeddig nem volt megfelelő. Mostanra azt mondhatjuk, hogy október végére a lefedettség gyakorlatilag 100 százalékos lett – húzta alá L. Simon László, akinek ismertetése szerint két ütemben zajlott az átállás. Az első ütem 2013. július 31-én zárult, akkor 14 megyében történt meg az átállás, a fennmaradó területeken október 31-ével szűnt meg az analóg földi sugárzás. Így azt mondhatjuk, hogy Magyarország teljes területén megvalósult a digitális átállás – szögezte le a fideszes képviselő.
Szólt arról is, az elmúlt években a televíziózás területén jelentős technológiai változás zajlott le, amely érintette a műsorkészítést és a vevőkészülékeket is, ehhez kapcsolódóan a műsorok továbbításának technológiáját is fejleszteni kellett, ezért volt szükség a digitális műsorszórás alkalmazására. L. Simon László úgy folytatta, ennek köszönhetően felszabadult a 800 MHz-es frekvenciatartomány, amely lehetőséget teremt arra, hogy a legmodernebb telekommunikációs rendszereket állíthassák rá erre a frekvenciatartományra, és lehetővé teszi a 4G (negyedik generációs vezeték nélküli szolgáltatások) és a szélessávú mobilnet alkalmazását.
A jelenlegi magyar kormány számára nincs olyan család, amelynek az információhoz való hozzáférése ne lenne fontos – fogalmazott a fideszes honatya, hozzátéve, a kabinet az NMHH-n keresztül indított egy támogatási programot, hogy egyetlen háztartás se maradjon tévéadás nélkül, amelynek keretében a médiahatóság szakemberei 482 ezer háztartást látogattak meg személyesen, hogy meggyőződjenek róla, szükségük van-e támogatásra a digitális átálláshoz az érintetteknek. L. Simon László tájékoztatása szerint az NMHH szakemberei november elejéig több mint 142 ezer támogatásra jogosult háztartásba szerelték be ingyenesen a digitális vételi eszközöket, vagy biztosították a hozzáférést a kedvezményes előfizetési csomaghoz.
A Médiatanács a Magyar Média Mecenatúra program keretében 36 helyi televízió részére összesen 245 millió forintos támogatást nyújtott, amelyből az intézmények a digitális földfelszíni adáshoz szükséges berendezéseket szerezhették be – ismertette L. Simon László, akinek tájékoztatása szerint a digitális átállás költsége eddig mintegy 8 milliárd forint volt, amit az NMHH saját bevételeiből biztosított.