FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
"Az autonómia a közösségi lét szinonimája és garanciája"
Ha egy kisebbségben élő közösség meg akar maradni, nincs más út számára, mint az autonómia, amely a közösségi lét szinonimáját és garanciáját jelenti egyidejűleg - jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár hétfőn Pozsonyban a Beszélgetések a nemzettudatról című esten.
Létrehozva: 2013. november 12., 08:22 | Utoljára frissítve: 2013. november 12., 09:21

A Magyar Közösség Pártja (MKP) pozsonyi központjában megrendezett beszélgetéssorozat hétfői epizódjának témájaként egyebek mellett az autonómia kérdésköréről, valamint Magyarországnak és Szlovákiának a lezáratlan történelmi kérdésekhez való viszonyulásáról beszélt az est két vendége: Németh Zsolt és Frantisek Miklosko, a pozsonyi törvényhozás volt elnöke, valamint vendéglátójuk, Csáky Pál, az MKP elnökségi tagja.
   
Németh Zsolt az autonómiával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az mennyire fontos a kisebbségben élő közösségek számára. A felvidéki magyar közösségre vonatkozóan kijelentette: a legfontosabb a párbeszéd fenntartása, amit az is alátámaszt, hogy az utóbbi években a felvidéki magyar közösség már másként vélekedik erről a témáról, mint korábban. "Vívmány, hogy az autonómiáról Szlovákiában is szép lassan szótár készül" - hangoztatta a külügyi államtitkár, hozzátéve: az autonómia kérdéskörének elfogadottságában Szlovákiában az elmúlt egy-két évben sikerült előrejutni.
   
25 új határátkelő nyílik meg a két ország között 2020-ig


Frantisek Miklosko, a pozsonyi törvényhozás volt elnöke azt hangoztatta, hogy egy szlovák számára nem jelent problémát felfogni: egy magyarnak Trianon tragédia, ugyanakkor a szlovákok számára az első csehszlovák köztársaság "Szlovákia megmentését" jelentette.
   
Németh Zsolt a két ország kapcsolatát értékelve hangsúlyozta: új minőségű kapcsolat jött létre Magyarország és Szlovákia között. A két ország közötti stratégiai együttműködésről szólva több, a hatékony régió megteremtését célzó megállapodás megkötését említette. Emlékezetett: a magyar kormány egyik kiemelt programja a határ menti közlekedés és infrastruktúra fejlesztése, ennek értelmében 25 új határátkelő nyílik meg majd a két ország között 2020-ig.

Hozzátette: kiemelt jelentőségű az észak-déli energetikai folyosó megteremtése is. Ezzel összefüggésben szép eredménynek nevezte a magyar és a szlovák gázvezetékek összekapcsolását, aminek próbaüzeme már a jövő évben beindul. Rámutatott: többen úgy vélik, hogy "csend van a magyar-szlovák kapcsolatokban", de ez a "viszonylagos csend" a folyamat pozitív irányú fejlődését jelzi, mert a felek keresik a megoldást a megoldatlan kérdésekre.
   
Cél, fórumot teremteni a felvidéki magyarságnak

Miklosko a szlovák-magyar kapcsolatok alakulásával kapcsolatban megállapította: 1989 álmai és elképzelései mentén kell építeni a jövőt, amit az is alátámaszt, hogy a rendszerváltoztatás óta eltelt két és fél évtized a legbékésebb időszakok egyikének számít a szlovák-magyar viszonyban. De látni kell, hogy a rendszerváltoztatás után eleinte a két nemzet "közös identitásában" azokat a pontokat kereste a két fél, amelyek elválasztották őket, ma viszont mind többen látják, hogy a két nemzetet összekötik a keresztény Európa védelmében tett lépések - tette hozzá.
   
Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnökségi tagja, a beszélgetéssorozat házigazdája az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: céljuk, hogy a felvidéki magyar értelmiségnek egy olyan fórumot teremtsenek, amelyen a nemzettudatról, a közösség jövőjéről és esélyeiről hallhatnak és beszélhetnek.