Elkészült, ameddig készítgették, de azonkívül, hogy az építőknek hasznot termelt, egyéb funkcióját nem láttuk.
A kormány megígérte, hogy március 12-re ajándékként megveszi nekünk. Persze a mi pénzünkből, úgyhogy az ajándékot inkább újabb harácsnak érezzük, ezért önfeledt hejehujázásra nincs különösebb okunk. Azért a kormány a maga módján gondoskodik arról, hogy az út kivásárlásának ajándék jellege megmaradjon. A vezető kormánypárt március 12-i kongresszusára olcsóbban furikázhatnak a küldöttek és az érdeklődők, ami önzetlen népünk fiainak és lányainak kitörő örömére szolgál majd. Kongresszusi felajánlásként "ócsítják" az autópályát, pénz nem számít, az árát úgyis mi fizetjük meg. Így lesz az M5-ös is - nevezhetjük Csillag-ösvénynek - a lenini út része, elkerülhetetlen szakasza.
A lenini útról hiába derül ki, hogy nem visz sehová, hogy göröngyös és hepehupás, mondhatni egyelten nagy kátyú az egész, sokan nem akarnak letérni. A sokak között van Zuschlag János, a Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták (Fibisz) elnökhelyettese, aki oly konok elszántsággal nyomul a lenini úton, mintha matrica lenne a homlokán. Zuschlag kétségkívül az MSZP jövőjének letéteményese, a Keller-iskola eminense, régen rászolgált egy feljelentésmenedzseri diplomára. Szorgalma, munkabírása csodálatra méltó, egyetlen délutánon több feljelentést képes megírni, mint egy békebeli házmester. Széles látókörére, sokszínűségére jellemző, hogy egyszerre jelentette fel a Pajzs Szövetséget, Lovas István újságírót s mind a tizenegyezer polgári kört, 163 ezer tagjával együtt. Különösen figyelmet érdemel ezen utóbbi tette, mert egészen eredeti módon visszacsempészné jogállami rendszerünkbe a kollektív bűnösség fogalmát. Zuschlag szerint "az elmúlt két év eseményei bizonyították, a polgári körök működése veszélyezteti az ország demokratikus berendezkedését". Ezért kezdeményezi a Legfőbb Ügyészségnél, hogy indítson törvényességi vizsgálatot a polgári körökkel szemben. Zuschlag nem kegyelmezne egyetlen polgári körnek sem, pedig a tizenegyezer közül biztosan akadna legalább mutatóban egy, amelyik kifejezetten erősíti az ország demokratikus berendezkedését. Nem tudni, Zuschlag pártfeladatot kapott, vagy saját kútfőből indult fel, mindenesetre a baloldalon nélkülözhetetlen missziót lát el: ellenségképet fabrikál. Nem is lenne ezzel semmiféle gond, ha csak az MSZP és a kormánykoalíció országrontó politikájának ellenzőit akarná lajstromba venni, ám Zuschlag egyenesen a demokrácia ádáz ellenségeit látja a polgári köröknek nevezett civil szervezetekben meg mindazokban, akik nem rajonganak a népi demokráciának mai, felhígított, úgy egyáltalán semmilyen változatáért.
Hende Csaba, a polgári körök koordinátora ha kell, eskü alatt is megerősíti, hogy a tagok között nincsenek utcai harcosok, pártkülönítményesek, véres szájú pártaktivisták, csak békés, szebb, nyugodtabb, emberibb jövőben reménykedő, demokratikus gondolkodású, hazaszerető polgárok vannak, akik tapasztalataik szerint eddig sem kaptak, s meggyőződésük szerint ezután sem kapnak túl sok jót a szocialistáktól. Azok az MSZP-s politikusok, akik a polgári körökben a demokrácia ellenségeit vélik felfedezni, mérhetetlen tudatlanságukról tesznek tanúbizonyságot.
Zuschlag Jánost és elvtársait aligha hatják meg a józan szavak. A mérhetetlen tudatlanság, ha már rálelt egyszer az ellenségre, nem néz se jobbra, se balra, attól kezdve még súlyosabb öntudattal lépdel tovább a lenini úton.
Forrás: Ugró Miklós, Magyar Nemzet, 2004. február 9.
fidesz.hu