fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szijjártó Péter nyílt levele Keller közpénzügyi államtitkárhoz
2004. február 15., 18:09
A szocialista - szabad demokrata kormánykoalíció elmúlt másfél éves működését figyelve a magyar emberekben jogosan merül fel a kérdés, hogy vajon a tettek miért nincsenek még csak köszönőviszonyban sem a szavakkal. Így van ez a nagy hírveréssel beharangozott üvegzseb-programmal kapcsolatban is - írja Keller László közpénzügyi államtitkárhoz vasárnap eljuttatott nyílt levelében Szijjártó Péter országgyűlési képviselő.

NYÍLT LEVÉL

Tisztelt Államtitkár Úr!

A szocialista - szabad demokrata kormánykoalíció elmúlt másfél éves működését figyelve a magyar emberekben jogosan merül fel a kérdés, hogy vajon a tettek miért nincsenek még csak köszönőviszonyban sem a szavakkal. Így van ez a nagy hírveréssel beharangozott üvegzseb-programmal kapcsolatban is.

Ön államtitkári tevékenysége során számos olyan esetben tartotta szükségesnek a vizsgálatok lefolytatását, amelyekről aztán később rendre kiderült, hogy koholt vádakon, csak politikai koncepciós perek kreálására alkalmas, hamis gyanún alapultak.

Tekintettel arra, hogy Államtitkár Úr a közpénzek feletti pártatlan és éber őrködést ígérte, kérem, engedje meg nekem, hogy tisztelettel felhívjam figyelmét egy olyan ügyre, melynek kapcsán meggyőződésem, hogy valóban a Köztársaság adófizető polgárainak érdekét szolgálná, ha haladéktalanul vizsgálatot kezdene.

A szocialista - szabad demokrata kormány tisztviselői, sőt maga Medgyessy Péter miniszterelnök is, korábban azt hangoztatták, hogy a Postabank eladásából befolyt 101 milliárd forintból kívánják megvásárolni az M5-ös autópályát. Az elmúlt héten viszont arról értesülhettünk, hogy a kormány úgy döntött, mindössze 40 %-os tulajdonrészt kíván vásárolni a működtető társaságban. A hivatalos tájékoztatás szerint a kormány 21 milliárd forintot fizet a kisebbségi tulajdonrészért, majd rendelkezésre állási díjként újabb 53 milliárd forintot az elkövetkező három esztendőben (2004-ben 12 milliárd, 2005-ben 17 milliárd, 2006-ban pedig már 24 milliárd forintot). A magyar állam tehát 74 milliárd forintot fizet ki úgy, hogy nem kerül a tulajdonába az autópálya, holott 72 milliárd forintért megvehette volna azt teljes egészében. Ráadásul az állam 2006 és 2030 között továbbra is fizeti a rendelkezésre állási díjat, amely - ha a 2006-ban fizetendő 24 milliárd forinttal számoljuk - a következő 24 évben összesen 576 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.
A kormány által választott megoldás továbbra sem tisztázza az AKA Rt. által felhalmozott 50 milliárd forintnyi adósság sorsát, sőt, az állam kisebbségi részvényesként 40 százalékban adóstárssá válik, ami újabb 20 milliárd forintos terhet jelent.
Összességében tehát a magyar állam 670 milliárd forintot fizet ki úgy, hogy az autópálya nem kerül a birtokába, holott azt - a Szegedig történő továbbépítésének költségét is beszámítva - 220 milliárd forintért száz százalékosan megvásárolhatta volna.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Az adófizető polgárok pénzének védelme és az üvegzseb-program megvalósulása érdekében kérem Önt, hogy kezdeményezzen vizsgálatot az M5-ös autópálya állami kivásárlásával kapcsolatban!

Kérem, vizsgálja meg, hogy a kormány által választott megoldás valóban megfelel-e az adófizetők érdekeinek!

Kérem, vizsgálja meg, hogy a kormány miért utasította el az adófizetők számára kedvezőbb, a költségvetés számára pedig jóval kevésbé megterhelő, a Trigánit Rt. és a Deutsche Bank által kínált ajánlatot!

Kérem, vizsgálja meg azt is, hogy a kormány miért a legdrágább, és az adófizetők szempontjából a lehető legpazarlóbb megoldást választotta. Kérem, egyúttal azt is vizsgálja meg, hogy ha a kormány által választott megoldás nem az adófizető polgárok érdekét, akkor kinek az érdekeit szolgálja.

Kérem, vizsgálja meg azt is, hogy az M5-ös autópálya továbbépítése miért a közbeszerzés mellőzésével valósul meg.

Kérem, haladéktalanul tájékoztassa a nyilvánosságot arról is, mennyiben tekinthető az adófizető állampolgárok pénzével történő felelős gazdálkodásnak az, ha a kormány egy 40 százalékos résztulajdont háromszoros áron vásárol meg, holott a kifizetendő összeg harmadáért teljes egészében tulajdonossá válhatott volna. A kérdés különösen indokolt akkor, amikor a költségvetés nem tudott tíz milliárd forintot biztosítani az otthonteremtési támogatás fenntartására, illetve nem kívánta biztosítani a gazdáknak a kiegészítő nemzeti támogatás címén járó 90 milliárd forintot.

Remélem, az ön által kezdeményezett vizsgálat választ ad arra is, hogy hová tűnt a Postabank Rt. eladásából származó 101 milliárd forint.

Őszinte tisztelettel:

Szijjártó Péter

fidesz.hu