Egy hét végi interjúban Medgyessy azt mondta, "ha bizalmat kap", elvállalja 2006-ban is a miniszterelnökséget, ezt a szocialisták egyre kevésbé szeretnék.
Az elégedetlenkedők közül többen azt is gondolják, hasznos lenne, ha Medgyessy esetleg a ciklus vége előtt távozna a kormány éléről, s átadná helyét egy másik szocialista politikusnak. Erről ugyan döntés még semmilyen fórumon nem született, de létezik egy ilyen vészforgatókönyv. Lapunk az MSZP vezetői köréből úgy értesült, hogy a miniszterelnökségre három, párton belüli csoportosulás emblematikus figurájának lehet esélye.
Mind több MSZP-vezető gondolja úgy, hogy a jelenleg a párt elnökségében ülő, s a Miniszterelnöki Hivatalt vezető Kiss Péter vehetné át Medgyessy helyét még ebben a ciklusban. Kiss mellett szól támogatói szerint, hogy nagy tapasztalata van különféle apparátusok irányításában, s vele erőteljesebben jelenhetne meg az MSZP a kormányban. Ellene szól viszont az - s ezt még támogatói is elismerik -, hogy kevéssé karakteres figura, s éppen ezért nem nagyon bíznak abban, hogy Orbán Viktor ellen sikeresen szerepelhet a választásokon.
Potenciális Medgyessy-utód a milliárdos
Ugyancsak potenciális Medgyessy-utódként tartják számon Gyurcsány Ferenc ifjúsági- és sportminisztert, akinek Kisshez hasonlóan nagy tapasztalata van különféle szervezetek működtetésében. Az MSZP-n belül ráadásul egyre több a támogatója, s ő is igencsak ambicionálja a kormányfőséget. Többen viszont azt gondolják, hogy Gyurcsány előélete hátrány lehet a szocialista pártnak a választási kampányban, mivel több, az ellenzék által gyanúsnak mondott privatizációs ügyletben vett részt a kilencvenes években.
Aki elégedetlen a baloldali médiatúlsúly mértékével
Viszonylag nagy a támogatottsága Hiller István kulturális miniszter esetleges miniszterelnökségének is, bár őt többen szívesen látnák a párt élén is. Hiller mellett szól, hogy valószínűleg őt fogadná el legkönnyebben a koalíciós partner SZDSZ, hiszen sem Kiss, sem Gyurcsány nem örvend nagy népszerűségnek a szabaddemokraták körében. Hiller ismertsége viszont nem olyan nagy, ráadásul többek szerint a fellépésén is lenne mit javítani.
A szocialisták összefoghatnak Medgyessy megbuktatására az ellenzékkel
A kormányfőcserét egyébként bizalmatlansági indítvány útján az alkotmány szerint a képviselők legalább ötöde - 78 honatya - írásban kezdeményezheti, de azt is meg kell nevezni ilyenkor, kit jelölnek új miniszterelnöknek. Ha a parlament megszavazza a bizalmatlanságot, azt a kormány iránti bizalmatlanságként kell értelmezni, vagyis nemcsak a miniszterelnöknek, hanem a kabinet többi tagjának is távoznia kell posztjáról. Ha a szavazás során a bizalmatlansági indítvány megkapja a szavazatok többségét, akkor az alkotmány szerint "az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni". Vagyis a szocialisták az ellenzék - Medgyessy ellen leadott - szavazataival is választhatnak saját soraikból új miniszterelnököt.
A parlament a rendszerváltás óta egyszer sem szavazott még bizalmatlansági indítványról, bár több párt és politikus - leggyakrabban Torgyán József kisgazdaelnök - is felvetette már, hogy ilyet kezdeményez. A legtovább az MDF jutott, amely 1997 elején aláírásgyűjtésbe is kezdett, az akcióhoz azonban nem csatlakozott elég képviselő. Azt már akkor beismerték a szervezők, hogy a kevesebb mint egyharmadnyi képviselővel rendelkező ellenzék nem fogja tudni ily módon leváltani Horn Gyula miniszterelnököt.
Varga Gergely/mh-információ - fidesz.hu