fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A főváros részt vállalhatna a Mátyás-templom felújításában
2004. február 24., 12:50
A Fidesz és a MKDSZ közös fővárosi képviselőcsoportja azt javasolja: építsék be a főváros költségvetésébe azt az 1,7 milliárd forintot, "amit a Draskovics-csomag elvett a Mátyás-templom felújításától" - mondta Kupper András frakcióvezető a világörökséghez tartozó műemlék előtt tartott keddi sajtótájékoztatóján.

"A Mátyás-templom egyik áldozata lesz a Draskovics-csomagnak" - jelentette ki Kupper András, miután előző nap a plébánián tájékozódtak az épület állagromlásáról.Mint elmondta, a kulturális tárcától összességében 8,7 milliárdot tervez elvonni a Draskovics-csomag, s "úgy néz ki", hogy az az 1,7 milliárd forint, amellyel az idén meg kellett volna kezdeni a Mátyás-templom rekonstrukcióját, szintén része ennek az elvonásnak.
A fővárosi Fidesz-MKDSZ képviselőcsoport úgy látja: ahogy a Fővárosi Önkormányzat korábban "beszállt" a budapesti Szent István-bazilika rekonstrukciójába, most részt kell vállalnia a Mátyás-templom felújításából is.
"Ha az állam nem tudja biztosítani a munkálatok megkezdéséhez a forrást, akkor mi javaslatot fogunk tenni arra, hogy a főváros a saját költségvetésébe építse be a munkálatok megkezdéséhez szükséges forrásokat" - mondta. Rámutatott arra, hogy a világörökség részét képező Mátyás-templom nem egyszerűen egy a templomok és műemlékek közül, hanem Budapest és az ország egyik legfontosabb szimbóluma, ezért helyreállítása kiemelt fővárosi, turisztikai feladat.
"Olyan kevés maradt a Mátyás-templom életidejéből, hogy ezeket a felújítási munkálatokat megkezdeni sürgős feladat" - közölte Kupper András, hozzátéve: el lehet halasztani a kezdést, de a "végpont" már annyira közel van, hogy nem lesz idő a teljes rekonstrukcióra. A fővárosi frakcióvezető szerint ez a "végpont" a templom életében tíz éven belül bekövetkezhet.
Kupper András kitért arra is: a fővárosnak a javaslatban szereplő 1,7 milliárd forintos összegnél jóval nagyobb tartalékai vannak, például a főváros alultervezte az iparűzési adóból származó bevételeket.
"Ez nem lehet az a tétel, amelyre a főváros nem biztosít forrást" - jelentette ki.
A fővárosi Fidesz-MKDSZ képviselőcsoport vezetője az MTI kérdésére elmondta: minisztériumi forrásból értesültek arról, hogy a kormány elvonja a Mátyás-templom rekonstrukciójára szánt pénzügyi keretet."Mi úgy tudjuk, hogy a múlt héten megszületett ez a döntés" - tette hozzá.

Varjú Imre kanonok hétfőn az MTI-nek elmondta, hogy két-három hete levélben hívta meg Hiller Istvánt, hogy a helyszínen tájékozódjon a kialakult helyzetről, de a kulturális minisztertől egyelőre nem kapott választ.
Közlése szerint azt már "kivédték", hogy a turistáknak baja essen, és az életveszély elhárítását a jövőben is vállalják, de ennél többet nem tudnak tenni.
A lezuhanó kődarabok és Zsolnay-kerámiák miatt elsőként a nyugati és északi homlokzat előtti területet kellett 2001-ben ráccsal elkeríteni, míg 2003 júniusában "a kör bezárult".
Tavaly szeptemberben újabb biztonsági intézkedések váltak szükségessé: három úgynevezett életvédelmi tetőt kellett felszerelni a bejáratok fölé, ugyanis esetenként 50-60 kilogrammos faragott kőelemek zuhantak le.
A bejelentés utáni napon a kulturális tárca közleményben tudatta az MTI-vel, hogy a budapesti Szent István-bazilika teljes rekonstrukciójának befejezését követően 2004-ben elindítja a Mátyás-templom felújítási programját. Az akkori tájékoztatás szerint a beruházás mintegy négy évet venne igénybe, becsült összköltsége pedig 4-5 milliárd forint.
Medgyessy Péter miniszterelnök 2003. december 19-én látogatást tett az egyház tulajdonába néhány éve visszakerült, több mint 750 éves templomban, ahol elmondta: 2004-től kezdve a költségvetésben 1,7 milliárd forintot biztosítanak a felújításra.
A főplébánia 2001 áprilisában kényszerült belépti-díjas rendszert bevezetni, hogy bizonyos problémákat külön állami segítség nélkül is kezelni tudjon.
Az egyházi szervezet akkor még azt tervezte, hogy a templom rekonstrukciójával egyidejűleg 300 négyzetméteres teret hoz létre a templom alatt, és azt 2300 négyzetméterrel bővíti, ugyancsak a felszín alatt, de a falakon kívül.

MTI - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Nem jut pénz a Mátyás-templomra?
Cikk: Draskovics áldozata lehet a Mátyás-templom