fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az SZDSZ gáncsot vet a szocialistáknak - Tülekedő árnyékkormányfők és -pártelnökök az MSZP-ben
2004. február 25., 09:28
A hivatalos cáfolatok ellenére informálisan mind többen elismerik, hogy az MSZP-ben felmerült Medgyessy Péter miniszterelnök idő előtti leváltása. A szocialisták azt gyanítják, hogy az SZDSZ áll a Magyar Hírlap Medgyessy idő előtti távozásáról szóló cikke mögött. A szabad demokrata érzelmű lap mai száma egyébként újabb adalékkal szolgál a kormányon belüli és a szocialisták egymás közötti marakodásával kapcsolatban.

A Magyar Hírlap tegnap arról adott hírt: létezik egy olyan vészforgatókönyv, amely szerint Medgyessy még a ciklus vége előtt átadná a helyét valaki másnak. A napilap szerint Hiller István, az MSZP alelnöke, Gyurcsány Ferenc sportminiszter és Kiss Péter kancelláriaminiszter Medgyessy lehetséges utóda. A Magyar Nemzet információi szerint felmerült még Szili Katalin, az MSZP elnökhelyettese, az Országgyűlés elnöke és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter neve is, hiszen az MSZP-ben egyre többen elégedetlenek a kormány teljesítményével, amiért elsősorban Medgyessy Pétert teszik felelőssé.

A kormányfő ráadásul egyre inkább önállósítja magát, és igyekszik kibújni a különböző egyeztetési kötelezettségek alól. Erre az is lehetőséget ad neki, hogy a szocialisták elnökségének 15 tagja közül 11 tölt be valamilyen pozíciót a kormányban, tehát hivatkozhat arra: ha egyetértés volt valamely kérdésben a kabinet ülésén, akkor arról felesleges kikérnie az elnökség véleményét.

Medgyessy szerint halálhírét költik

Akinek halálhírét keltik, az nagyon sokáig él - reagált tegnap újságíróknak Medgyessy Péter miniszterelnök az esetleges idő előtti távozását feszegető sajtóértesülésekre.

"Minden alapot nélkülöző spekuláció" - mondta el a Magyar Nemzet kérdésére Gyurcsány Ferenc sportminiszter a kormányfő idő előtti távozásáról és az ő esetleges jelöléséről. Jánosi György az MSZP országos választmányának elnöke szerint "üres és értelmetlen találgatás Medgyessy leváltásáról beszélni". Nyakó István, az MSZP szóvivője úgy véli, nagyon érdekes és helyes az a kérdés, hogy kinek állhat érdekében egy ilyen ügy bedobása akkor, amikor az MSZP testületei, minden szerve és tagsága az európai parlamenti választások sikeréért dolgozik. - Természetesen az egész ügy kacsa, cáfolom, és határozottan cáfolom - fogalmazott Nyakó. Hozzátette: legközelebb, amikor ilyen kérdés napirendre kerülhet, az alapszabály szerint 2005 tavaszán tartandó tisztújító kongresszus, ahol a tagság dönthet a köztársaságielnök-jelölt személyéről és arról is, ki vezesse győzelemre az MSZP-t 2006-ban.

SZDSZ-es gáncsoskodást gyanítanak a szocialisták

A Magyar Nemzetnek név nélkül nyilatkozó szocialista politikusok egyértelműen az SZDSZ-t látják a Magyar Hírlap cikke mögött. Mint egyikük kifejtette: miniszterelnököt cserélni ciklus közben csak akkor lenne értelme, ha ezzel "újra neki lehetne rugaszkodni". Egy hete viszont éppen ezt tette Medgyessy évértékelőjében, ami nem nyerte el a szabad demokraták tetszését. A beszédben megfogalmazott három javaslat - közvetlen államfőválasztás, kisebb parlament és a közös lista - az SZDSZ érdekeit sérti, illetve alkupozíciójukat csökkenti - vélik a szocialisták.

Rivalizáló árnyékkormányfők a szocialistáknál

Az MSZP változtatáson gondolkodó vezetői szerint elképzelhető, hogy Kovács László még idén megválik pártelnöki posztjától, de azt sem tartanák igazán gondnak, ha Kovács csak 2005-ben távozna. Abban egyetértenek, hogy mennie kell. Ennek időpontja függ a júniusi európai parlamenti választások eredményeitől is, ha az MSZP súlyos vereséget szenved, a tisztújításra is korábban kerülhet sor. A miniszterelnök lemondatása vagy menesztése viszont csak akkor képzelhető el forrásaink szerint, ha a gazdaság állapota őszre sem javul. Részben ezért létezik az a "forgatókönyv" a pártban, hogy Medgyessyt végső esetben még ebben a ciklusban válthatja Kiss Péter kancellária-, Gyurcsány Ferenc ifjúsági vagy Hiller István kulturális miniszter.

Háttérpaktum Gyurcsány és Hiller között?

A Magyar Hírlap úgy tudja, mindhárom "potenciális kormányfőjelölt" - akik közül legkésőbb 2006-ban akár az MSZP listavezetője is kikerülhet - esélyes lehet a párt élére is. Sőt az sem zárható ki, hogy "feladatmegosztás" lesz, mivel Hiller és Gyurcsány között ki nem mondva "véd- és dacszövetség" jött létre, így egyikük pályázhatna az MSZP élére, másikuk indulhatna a kormányfőségért.

Tülekedő árnyékpártelnökök

Kiss sem lenne esélytelen a párt élére, de az MSZP-ben pillanatnyilag neki a legnagyobb a támogatottsága mint esetleges kormányfői alternatívának. Amennyiben Kiss a miniszterelnökségért indulna, támogatói Szili Katalint, az MSZP elnökhelyettesét látnák szívesen a párt élén. Szóba került Lendvai Ildikó frakcióvezető neve is, s néhányan nem tartják elképzelhetetlennek, hogy Katona Béla frakcióvezető-helyettes is beszáll a pártelnökjelölti versenybe.

A pártelnökváltás függ attól is, hogy koalíciós körökben mind valószínűbbnek tartják: Kovács ősszel a külügyminiszteri posztot EU-biztosira cseréli. A politikus kivár. Például arra, milyen szakterületet kap majd novemberben, a biztosi posztok újraosztásánál Magyarország. Jelentéktelen posztot aligha vállalna, ám a regionális támogatásokért felelős biztosi tisztség - e területen dolgozik májustól Balázs Péter - vonzó is lehet.

A külügyminiszter ismerői szerint legszívesebben a bővítésért vagy a külkapcsolatokért felelős biztos feladatait látná el. Felvetődött, hogy a kormányfő ez esetben Balázst is el tudná képzelni külügyminiszterként, az MSZP és a miniszterelnök viszonyát ismerők azonban úgy vélik, ebbe sem a párt, sem Kovács nem menne bele.

Forrás: Magyar Nemzet, Magyar Hírlap, 2004. február 25.

fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Elégedetlenek a szocialisták Medgyessyvel: Gyurcsány is árnyékminiszterelnököcske