De mi is a baj egy ilyen népszavazással?
Első nekifutásra is az a látszat keletkezik, hogy nagyon sok baj van vele. Mert szép dolog a nemzeti egység megteremtése, amire a miniszterelnök hivatkozik, de javaslatai mellé nem nagyon törekszik felsorakozni egyik parlamenti párt sem. Hogy az ellenzék tiltakozik, az érthető reakció. De a saját tábor elzárkózó véleménye már kell, hogy jelentsen valamit. Kovács László szocialista pártelnök például azzal kerülte ki az azonnali nemet, hogy az őt faggató újságíróknak azt válaszolta: szükségesnek tart a kérdés szakmai részéről egy alkotmányjogászokkal való konzultációt, mivel az Alkotmánybíróság korábbi állásfoglalása kizárja az alkotmányt érintő kérdésekben a népszavazást.
Kíméletlenebb a szabad demokraták verdiktje. Az SZDSZ nem tudja elképzelni, és rendkívül rossz ötletnek is minősíti, hogy népszavazást tartsanak a miniszterelnök nemrég elmondott országértékelő beszédében elhangzott közjogi javaslatokról - mondta Kuncze Gábor, s hozzátett egy kegyetlennek ható mondatot: "Felelőtlen minden politikus, aki a közjogi berendezkedés alapjait végiggondolatlan, és a pillanatnyi népszerűséget szem előtt tartó javaslatokkal kezdi el bontogatni".
Lehet, hogy az új tanácsadók a ludasak. Mondjuk, arra biztatták a kormányfőt, hogy továbbra is igyekezzen a közbeszédet tematizálni, legyen ő a középpontban, mutasson határozottságot.
Mindettől függetlenül azonban: ki mondta, hogy a - profinak kikiáltott - tanácsadókra hallgatni kell?
Heves megyei Hírlap, sike sándor