A döntés ugyanis annak gyümölcseként jött létre, hogy az RMDSZ az elmúlt napokban részletesen áttekintette a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőivel az idei protokollum (együttműködési megállapodás) megkötésének lehetőségeit, a még függőben lévő problémákat. Ezek közé tartozott az aradi vértanúknak emléket állító Szabadság-szoborcsoport ügye. Erről két nappal korábban Markó személyesen is beszélt Adrian Nastase miniszterelnökkel, s végül sikerült kialakítani a megegyezést.
A román kormány csütörtökön elfogadott határozata értelmében az aradi Tűzoltó téren kialakítják az aradi megbékélési parkot. Ez azt jelenti, hogy ott, a már részben előkészített talapzaton felállítják a Szabadság-emlékművet, majd ugyanezen a téren egy másik - diadalkapu formájú - emlékművet is emelnek.
Markó elmondta, hogy a két emlékmű felállítását időben nem kapcsolják egymáshoz, vagyis a Szabadság-szoborcsoportot a kormányhatározat nyomán remélhetőleg már április legelején szeretnék köztérre helyezni. Mind az RMDSZ, mind a PSD számára rendkívül fontos eredmény ez - mondta Markó, aki szerint ezzel most az együttműködés gondolata győzött a konfrontációéval szemben.
Az MTI utalt arra, hogy pár héttel ezelőtt még úgy tűnt: a választási kampány szempontjai miatt nem sok esély van arra, hogy a kormánypárt belemegy ebbe a megoldásba (a román fél az aradi várban akarta elhelyezni a Szabadság-emlékművet). Az RMDSZ elnöke erre elmondta: mindkét szervezet mérlegelte, hogy az együttműködés az elkövetkezőkben mennyire fontos számára, s hogy annak milyen nagy jelentősége van az országon belüli román-magyar viszony javulása szempontjából.
Az MTI kérdésére: mi a garancia arra, hogy a kormányhatározat nyomán valóban köztérre helyezik az emlékművet (hiszen tavaly is érvényben volt már magas szinten a döntés, ősszel mégis "alacsonyabb szinten" megakadályozták a végrehajtást), Markó úgy fogalmazott: bár "nem lehet előre inni a medve bőrére", a kormányhatározatnak elegendő garanciául kell szolgálnia. Ha innen történne visszalépés, annak mindkét fél számára komoly következményei lennének - állapította meg a politikus.
Az aradi szoborcsoportot 1925-ben eltávolították a helyéről, újbóli felállítása csak az elmúlt években került napirendre az RMDSZ és a PSD között született korábbi megállapodás értelmében. Tavaly szeptemberben a helyi építési felügyelőség azonban felfüggesztette az előkészítő munkálatokat. Több román politikus szerint az emlékmű sérti a román nemzeti érzéseket.
MTI - fidesz.hu