A nemzetet a legutóbbi választásokon végérvényesen megosztó importált gyűlöletkampány után még be sem gyógyulhattak a sebek, Medgyessy most a belpolitika mélységeit nem ismerő amerikai kampánystratégák tanácsait fogadta meg. "Pártonkívüliként" sutba dobná az SZDSZ-szel is leszerződött kormányprogramot, és egy alkotmányozó nemzetgyűlés pulpitusára vizionálja önmagát. A feszített közhangulatban nyugalomra egyedül az ellenzék türelme ad okot, és az, hogy végre az SZDSZ is érzi, az országértékelés terhe alatt megroggyant kormányfő hajója veszélyes vizekre sodródott.
A miniszterelnöknek nem elég kihívás az egészségügy rendbetétele, a mezőgazdaságból élők felkészítése az uniós versenyre, vagy hogy az esélyteremtés írott malasztját konkrét - az élelmiszerüzletekben beváltható - támogatásokkal kézzelfoghatóvá tegye. Nem látja, mennyivel nagyobb baj, hogy mára bebizonyosodott: a kormány irányította Nemzetbiztonsági Hivatal milyen kétes szerepet játszott az elmúlt évtized legnagyobb pénzügyi botránya felderítésének akadályozásában, mint az, hogy jó néhány politikussal tényleg többen ülnek a parlamentben, mint kellene, vagy az, hogy nekik van joguk - egyébként igen gyenge jogosítványokkal felruházott - köztársasági elnököt választani.
Köztudott, hogy miközben a K&H-botrány kulcsszereplői, Kulcsár Attila és a pártállami titkosszolgálatokkal testközeli kapcsolatban álló Schöntal Henrik - a szoros megfigyelés következtében szinte mindenről tudó Nemzetbiztonsági Hivatal passzivitásának köszönhetően - egy bécsi fogdában, illetve a napsütötte Miamiban töltik az időt, aközben két magasan képzett rendőrt távolítottak el az amúgy is nevetségesen szűk létszámú nyomozócsoportból. És ahelyett, hogy a szolgálatokért felelős politikai államtitkárt felelősségre vonná, a miniszterelnök eltűri, hogy Tóth András "konkrét elképzeléseket" tákoljon arról, miként szivároghattak ki a K&H-ügy szerintünk közérdekű, ám politikailag valóban kínosan kényes információi. A legutóbbi - immár a Tóth András által üldözött - kiszivárogtatásból például azt tudtuk meg, hogy Kulcsár Attila a Nemzetbiztonsági Hivatal füle hallatára szervezte meg a nagy csalás bizonyítékául szolgáló dokumentumok kilopását, majd Gyuszi taxis megbízását azok megsemmisítésére.
Mi persze megértjük Medgyessy Pétert, ha ő is úgy gondolja, hogy jobb ma egy megsemmisített, mint holnap egy kiszivárogtatott leleplező dokumentum. De mégis: vajon nem lenne jobb mindannyiunknak, ha törvényes módon tisztáznák végre a közbizalmat aláásó ügyeket, s a kormány minden erejét a gazdaság talpra állítására és az EU-csatlakozásra való felkészülésünkre fordítaná? A kormányfő esetleg megfontolhatná a Jánosi György által tett érdekes javaslatot is, miszerint engedni kellene, hogy a legjobb jövedelmi helyzetű rétegek hazahozhassák a külföldi bankszámlákon rejtegetett vagyonaikat. Jánosi ötletét megérné továbbfejleszteni a "szegénységpárti" Medgyessynek az általa leginkább ismert szakterületen: a Nemzetbiztonsági Hivatal közreműködésével segítséget lehetne nyújtani a szegény gazdagoknak, hogy külföldre menekített javaik - megadóztatva - hazataláljanak.
Mert a szociáldemokrata programhoz forrás kell, nem az ismeretlen mélybe sodró örvény.
Torkos Matild; Magyar Nemzet
mno.hu - fidesz.hu