"A Draskovics-csomaggal kapcsolatos kormányzati megszólalásokban tilos a megszorítás, a leépítés szavak használata, és arra sem szabad kitérni, hogy mi az, ami elmarad, vagy nem valósul meg. A kormányszóvivői iroda által pontokba szedett iránymutatás többek között szigorú nyilatkozási tilalmat rendelt el a megszüntetendő, vagy összevonásra kerülő intézmények dolgozóira is" - kedveskedett az egyik internetes hírportál a szocialisták mai rapid kongresszusára, a tárcák számára készített kormányszóvivői útmutató kiszivárogtatásával.
Uralkodni a javak és a szavak fölött
A nemcsak a javak, hanem a szavak fölött is uralkodni akaró szocialisták egyre nyíltabban vállalják fel a kádárista attitűd átmentését a demokráciába, amelyet csupán a megtévesztés végett már nem szocialista, hanem "modern" néven szoktak volt emlegetni. A kormányszóvivő a gyakorlatban kívánja igazolni Szekeres Imrének egy nemrégiben tartott MSZP-s "elméleti" dzsemborin megfogalmazott állítását, mely szerint az utódpártiak az államszocializmusban kompromittálódott baloldali eszmét "átvitték a folyó egyik partjáról a másikra, és ezzel a modern demokrácia alkotórészévé tették".
Az érettségizett kormányszóvivő derékba tört egyetemi tanulmányaival szemben eminens nebuló a kommunista praktikák elsajátításában és gyakorlatba ültetésében. Ambiciózus brosúrácskája ugyanis nem csak tiltott szavak és kifejezések szószedete - tilos használni például a megszorítás és leépítés szavakat -, nem csupán ajánlott propagandaszólamok ("az olcsó állam kisebb, de nem gyengébb, hanem hatékonyabb a feladatok ellátásában", "a takarékosságnak nincsenek igazán vesztesei, legfeljebb olyanok, akik átmeneti nehézséggel kell küzdjenek") gyűjteménye, hanem - éljen a letűnt idők nosztalgiája! - a kormány "ökle" is. Nem kevesebbet tartalmaz, minthogy a kibeszélést minden korábbinál keményebben kell megakadályozni, a megszüntetendő vagy összevonásra kerülő intézményben pedig nyilatkozati tilalmat kell elrendelni.
Hazudj és kussolj!
Nemcsak hazudni kell minden rendű és rangú kormányzati tisztségviselőnek, alkalmazottnak, mintha könyvből, azaz Gál J. Zoltán apparatcsik brosúrájából olvasná, hanem "tartani a pofáját". Egyébként pedig jöhet a "modern köztársaság" vasökle, és lesújthat. Ennek a szervezetnek a formája egyelőre nem ismert.
Hagyományőrzés Gál J. módra
Alma azonban nem esik messze a fájától. A kormány szavainak vivője is bizonyára tanult az "ügynöktörvény" által érintett apukájától, az MSZMP KB adminisztratív alosztályának egykori vezetőjétől, az állampárt pártállami erőszakszervezeteinek (katonaság, rendőrség, határőrség, munkásőrség, valamint számos spicliszervezet) felett őrködő "szocialista-munkáspárti" koordinátortól, amikor gondolatkísérletet brosúrába öntötte. A nem éppen demokratikus hagyományok jelenbe ültetése nemcsak a családban marad, hanem a volt munkatársak körében is reneszánszát éli. Idősebb Gál egykori Jászai Mari téri "harcostársa", a jelenleg titokminiszter Tóth András a héten egy kereskedelmi televízió hírműsorában és egy napilapban úgy nyilatkozott, hogy a titkosszolgálatok fogják megvizsgálni, hogyan szivároghatnak ki információk minisztériumokból és más állami intézményekből. Remek ötlet. Különösen egy legfeljebb másfél évtizedes demokrata előéletre visszatekintő politikustól, aki egy-két nap múlva, az új évezred bankbotrányáról folytatott esti beszélgetés során a következő mondattal örvendeztette meg ellenzéki párti vitapartnerét: "Nem tudom, hogy kik tájékoztatják önt, de mondja meg nekik, hogy butaságot ne mondjanak önnek, mert ön kerül kellemetlen helyzetbe." Egyébként is a nemzetbiztonsági szakszolgálatok kormányzatot átvilágító tevékenysége kapcsán Tóth András megígérte, hogy nem alkalmaznak majd titkosszolgálati eszközöket, például nem hallgatják le a minisztériumi dolgozók, újságírók telefonjait.
Egyelőre csak gondolat-kommandóban gondolkodnak. Kísérlet járja be Magyarországot, a kommunista hagyományok átöröklésének kísértete.
fidesz.hu
Cikk: | Így hazudik a kormány |