A főváros II. kerületi önkormányzatának képviselő-testülete 2002 végén - az előző két évhez hasonlóan - ismét úgy döntött, hogy a polgármester hatáskörébe utalja a rövid lejáratú befektetésekről szóló döntéseket. Ennek értelmében a kerület vezetőjének joga van arra, hogy az önkormányzat pénzét betétként lekösse vagy abból államilag garantált értékpapírt vásároljon.
A II. kerületi önkormányzat gazdálkodásáról szóló ÁSZ-jelentés szerint a polgármester 2003 januárjában kért pénzintézeti ajánlatokat ilyen befektetésekre, és végül február elején a K&H Bankkal kötött szerződést. A számvevőszék megjegyzi, hogy az ajánlatok értékeléséről, a döntésről nem készült írásos dokumentum, pedig az célszerű lett volna.
Az ÁSZ mindazonáltal főként nem is az állítólag hiányzó dokumentumok, hanem egy konkrét befektetési döntés miatt emelt kifogást. A számvevőszék szerint ugyanis a polgármesternek arra nem adtak felhatalmazást a képviselők, hogy az önkormányzat pénzét befektetési jegyekbe fektesse. Mint a jelentésből kiderül, a kerület vezetője azért a 710 millió forintért vásárolt befektetési jegyeket, amely a május 14-én lejárt három hónapos futamidejű diszkont kincstárjegyből származott. Az önkormányzat végül csak átmenetileg, összesen hat napig, május 14-től május 20-ig tartotta ebben a formában a 710 millió forintot.
A számvevőszék azért kifogásolja az ügyletet, mert a befektetési jegyek nem államilag garantált értékpapírok. A polgármester még az ellenőrzés lezárása előtt jelezte az ÁSZ-nak, hogy nem ért egyet ezzel az állásponttal, arra hivatkozva, hogy a K&H befektetési jegye kizárólag bankbetétet és államilag garantált rövid lejáratú értékpapírt tartalmazott.
Forrás: origo.hu
fidesz.hu