A tárlat a XVI. század végétől a XIX. század végéig terjedő időszak magyarországi ékszerviseletét tekinti át - mondta Kiss Erika művészettörténész, a kiállítás rendezője szerdán. A mintegy száz darabos válogatásban a múzeum kincsestárának nagyközönség előtt eddig i3eretlen remekei is megtekinthetők - tette hozzá.
A kiállítás első részében a XVII. századi magyarországi és erdélyi ékszertípusok láthatók. Ez a fejezet igen gazdag plasztikusan megformált, szobrászati elemeket tartalmazó függőkben és láncokban, amelyeken jól megfigyelhetők a kora újkorban használt ötvöstechnikák - hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Hozzáfűzte, e korban különösen gazdagon alkalmazták a zománcozást az ékszerek díszítésére. Mint elmondta, a XIX. század első felének hazafias időszakában a nagy hagyományra visszatekintő elemekből fokozatosan alakult ki az a sajátos díszviselet, amelyet egészen a második világháború végéig hordtak a politikai és a társadalmi élet vezető személyiségei. Az érdeklődők több olyan tárgyat is megtekinthetnek, ahol korábbi részek összeépítésével, kiegészítésével hozták létre az ötvösök a XIX. századi ízlésnek megfelelő díszmagyar-ékszereket - mondta a művészettörténész.
A kiállított művek közül sok származik az egyik legjelentősebb magyar gyűjtő, Jankovich Miklós (1772-1846) anyagából. A látnivalók sorát festmények, rajzok, korabeli viseletek teszik még szemléletesebbé.
Pintér János, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese elmondta, hogy az ékszergyűjtemény anyagából tavaly nyáron nagy sikerű bemutatót rendeztek a baden-württembergi Pforzheim múzeumában. A most nyíló, május 30-ig látható bemutatóhoz magyar és német nyelvű katalógus is napvilágot látott. A kiállításhoz előadássorozat kapcsolódik ékszerekről, drágakövekről, történetükről, különféle anyagvizsgálatokról. Az első előadást április 9-én rendezik a múzeumban.
MTI - fidesz.hu