Diákok, tanárok, szimpatizánsok tüntettek csütörtökön a X. kerületi Polgármesteri Hivatal előtt a tervezett iskolabezárás, átszervezés ellen. Kőbányán nem ez az első alkalom az elmúlt másfél év alatt, hogy a szocialista képviselők és a kerület vezetése az iskolabezárás mellett dönt. Most "iskolaracionalizásás" címszóval a Sibrik Miklós általános iskolát vonnák össze egy másik intézménnyel.
A dolog érdekessége, hogy az érintett lakótelep négy, szóba jöhető - és szóba jött - iskolája közül a Sibrik a legfelszereltebb, ez az intézmény foglalkoztatja a legtöbb pedagógust, s a legjobb kihasználtsággal működik - állítja az iskola tantestülete. Figyelemre méltó, hogy a kormánypárti többségű képviselő-testület úgy hozta meg határozatát, hogy a kulturális és oktatási bizottság előzőleg nem támogatta a javaslatot. A Sibrik Miklós iskola jogutóddal történő megszűnésére 17 MSZP-s képviselő igennel szavazott, a 9 ellenzéki nemmel szemben.
Egyes értesülések szerint a döntés mögött nem a racionalizáció, hanem üzleti okok állnak: a több mint fél évszázados iskola két, egymással szemközti, hatalmas saroktelken áll; az egyik telket egy főiskola vásárolná meg, míg a másik oldalon hipermarket épülne.
Ezt támasztja alá az is, hogy az összevonásról szóló döntés - a tantestület tudomása szerint - igen gyorsan született meg; az érintettek alig egy hónapja tudták meg, hogy iskolájuk a közeli jövőben megszűnhet. Ráadásul nemrég igazgatói pályázatot írt ki az önkormányzat, mivel a jelenlegi vezető a közeli jövőben nyugdíjba megy. E tény ismeretében és iskolájuk kiemelkedő színvonala tudatában a tanárok értetlenül állnak a döntés előtt - annál is inkább, mert a befogadó intézmény egy, a Sibrik Miklósnál sokkal kevésbé kihasznált iskola lenne az önkormányzati tervek szerint. A pedagógusok úgy vélik: nagy hiba volna a neves múltú, tagozatos oktatást nyújtó, felzárkóztató osztályokat működtető és kiemelkedő testnevelő munkát végző intézmény megszűntetése. Ám ennél is nagyobb baj, hogy a tanulók átvételére kiválasztott Gróf Széchenyi István Általános Iskola - mely sokkal kisebb területen helyezkedik el - túlzsúfolttá válna.
Nemcsak a tantestület, hanem a szülők is háborognak az önkormányzati döntés miatt; ennek hangot is adtak azon a minapi "szülői értekezleten", ahol a polgármester is megjelent. A városatya azt hangoztatta: az iskola bezárását demográfiai okok miatt tartják indokoltnak. Andó Sándor (MSZP) felvetette ugyan a népszavazás lehetőségét is, ám a szülők aggodalmai nem csökkentek - tudva, hogy a képviselőtestület döntését megelőzően az iskola, illetve a szülői munkaközösség hiába kérte a testületet - felsorakoztatva az intézmény megmaradása mellett szóló érveket - , hogy ne szavazzák meg az iskolaösszevonást.
A csütörtöki csendes demonstráción több százan jelentek meg. A szülők nevében a munkaközösség vezetője, a tanárok nevében Fűzik László, a közalkalmazotti tanács elnöke beszélt az egybegyűltekhez. A diákokat egy nyolcadik osztályos tanuló képviselte. Szavaikból nemcsak a bizonytalanság, az iskolájuk elvesztéséből fakadó fájdalom, de a szülők, tanárok, diákok összetartásából, -tartozásából fakadó remény is kicsengett. Hiszen nemcsak a nyugdíjas pedagógusok - akiknek több évtizeden át volt ez az iskola második otthonuk -, hanem az öregdiákok is eljöttek a hivatal elé. Még az alsó tagozatos gyerekek is "Nem adjuk a Sibriket! A Sibrik volt, van és lesz!" feliratú táblácskákat emeltek a magasba.
A polgármester - aki a reggeli televíziós beszélgetést sem vállalta a tanárokkal, szülőkkel - nem volt jelen. Az iskola vezetősége, szülői munkaközössége által készített petíciót sem ő vette át, hanem Szász Csaba MSZP-s alpolgármester. Szász az MNO kérdésére, hogy az iskola épületét valóban egy felsőfokú oktatási intézmény - a tanárok tudomása szerint a Kodolányi János Főiskola - venné meg, kijelentette: örömmel fogadná, ha Kőbányán megjelenne egy főiskola. - Ők tényleg nagyon korrektek az ügyben, megvárják az érdemi egyeztetések végét, nem tolakodóan lépnek föl - fűzte hozzá az alpolgármester, aki szerint a felnőttképzés megjelenése fejlődést jelentene Kőbányának. Arra a kérdésre, hogy miért erre a korszerű, kiemelkedően felszerelt oktatási intézményre esett a kerület vezetésének választása, Szász mindössze annyit válaszolt: a keddi egyeztetésnek ez lesz a témája. - A szakértői, iskolai, fővárosi vélemények megtárgyalása után május-június hónapokban születik meg a végső döntés - fűzte hozzá az alpolgármester, aki szerint - amennyiben az intézmény bezárása mellett döntenek - a Széchenyi István iskola alkalmas a diákok befogadására.
Ez az időpont azonban az iskola jövőjére nézve - még ha pozitív határozat is születik - végzetes lehet. Az első osztályos tanulók beíratása ugyanis áprilisban történik - márpedig melyik szülő az, aki olyan intézménybe viszi a gyermekét, amely megszűnhet?! - vetette fel Fűzik László, a közalkalmazotti tanács elnöke, aki nem sok esélyt lát arra, hogy a mai demonstráció hatására születik majd más határozat, hiszen eddigi érveik sem nyomtak a latban, pedig az oktatási bizottság ülésén is kifejezték tiltakozásukat. A közalkalmazotti tanács elnöke az összevonással kapcsolatban hangsúlyozta: nem szeretnének tömeget. - A hetvenes évek végén tanítottunk ezer-ezerkétszáz fős iskolában, és hihetetlenül átláthatatlan volt a rendszer. Manapság egy családias közösséget maximum ötszáz fővel lehet létrehozni. A kisebb létszámú iskola főként a gyermek érdeke - hangsúlyozta.
A változások természetesen nemcsak a tanulókat, hanem az iskola dolgozóit is érintik. Köő Jánosné szakszervezeti titkár elmondta: ígéretet kaptak ugyan arra, hogy az átvett osztályok pedagógusait a befogadó iskola foglalkoztatja majd, de arra nincs garancia, hogy egész osztályok kerülnek át a Széchenyi István iskolába, hiszen az intézmény kiválasztása a szülőkön is múlik. - Ráadásul vannak átfedések, olyan posztok, amelyekből nincs szükség még egyre - fűzte hozzá. Jelenleg negyvenkilenc pedagógus, tanár tanít a Sibrik Miklós általános iskolában.
Forrás: Ádám Kata, mno.hu
fotó: Kaszás Gábor
fidesz.hu