Három hónappal az európai parlamenti választások előtt ritkán esik szó Magyarországon az Európai Uniót érintő témákról. A politikai színtéren és a törzsasztalok mellett ehelyett a magyar Parlament létszámának csökkentéséről, a köztársasági elnök közvetlen választásáról és a politika éles polarizáltságáról vitatkoznak. Emiatt a magyar társadalom többségének nincs fogalma az egyesített Európáról, nincsenek elképzeléseik az unió intézményeiről, működésükről. Az európai parlamenti választások így a két politikai erő, a kormányzó szocialisták és az ellenzéki konzervatívok belpolitikai erőharcára redukálódik - olvasható a Die Presse szerdai számában.
A megfelelő ismeretek hiányában a magyar társadalom többsége nem is érdeklődik az európai politikai kérdések iránt. Jelzi ezt az is, hogy az uniós csatlakozással kapcsolatban kiírt tavaly áprilisi népszavazás alkalmával a választóknak mindössze 45 százaléka járult az urnákhoz. Az elemzés kitér arra, hogy a megfigyelők szerint a lakosság ismeretének hiányáért a magyarországi politikai elit a felelős, amely az utóbbi években elmulasztotta, hogy közelebb hozza az EU-t a polgárokhoz.
A tájékoztatás egyebek mellett a tavaly év elején megalakult Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) feladata lett volna, amely tavaly 500 millió, idén pedig 900 millió forintot kapott programjai végrehajtására. A tervek szerint az alapítvány 2008-2009-ig működött volna, ám a Draskovics-csomag miatt május 1-jével megszűnik. Az alapítvány pazarló gazdálkodása miatt egyébként tavaly az Állami Számvevőszéktől komoly bírálatot kapott. Az EUKK megalakulása óta 2,4 milliárd forintot költött a különböző kommunikációs tevékenységekre, tavaly szeptembere óta csak információszolgáltató funkciót tölt be.
Mint ismert, az EUKK harmincmillió forintot költ honlapjának továbbfejlesztésére, Farkas György ügyvezető szerint a honlap nem szűnik meg májusban, azt viszont nem tudni, ki szerkeszti majd az oldalt. A közalapítvány korábban közbeszerzési pályázatot írt ki honlapjának továbbfejlesztésére, eszerint összesen bruttó 30 millió forintot költenének rá. Még az idén január 19-én győztest hirdettek a pályázaton, azelőtt, hogy kiderült volna: a kormány májusban megszünteti a közalapítványt. A szervezeten kívül egyébként a Külügyminisztérium és a kormányportál is működtet uniós információs oldalt.
mno.hu - fidesz.hu