Az NKÖM 2000-től kezdve jelentős összegekkel támogatja a csángó kultúra megőrzésére, értékeinek felmutatására törekvő kezdeményezéseket - mondta Lakatos Mihály, a Veszélyeztetett örökség veszélyeztetett kultúrák című konferencia nyitó napján. A főosztályvezető csodának nevezte azt, hogy az erdélyi magyarságra irányuló asszimilációnál is nagyobb nyomás ellenére a csángók még mindig léteznek. A csángók nem akarnak autonómiát, elszakadást a többségi román nemzettől, csak anyanyelvük használatáért küzdenek - jegyezte meg a főosztályvezető a moldvai kisebbség törekvéseire utalva. Lakatos Mihály azt mondta: a többségi nemzet ellenében, a többségi nemzet együttműködése nélkül nem lehet megoldani a csángók problémáit. Közölte: biztos abban, hogy az együtt gondolkodás meghozza gyümölcsét.
A társadalom gazdagodásának forrása a kulturális sokszínűség - mondta Artemiza-Tatiana Chisca, az Európa Tanács (ET) képviselője. A konferencia fővédnökét, az ET főtitkárát képviselő előadó elmondta: a tanács 1995-ben fogadott el keretegyezményt a kisebbségekről, s az 1998-ban hatályba lépett egyezményt az ET 45 tagállama közül már 35 állam ratifikálta. Artemiza-Tatiana Chisca megjegyezte: a keretegyezmény megfogalmazza azt is, hogy nem csak tiszteletben kell tartani a kisebbségek nyelvi, identitásbeli különbözőségét, sokszínűségét, hanem lehetővé is kell tenni azok megőrzését, fenntartását, használatát. Az ET az elmúlt 10-15 évben különös figyelmet szentelt a kisebbségeknek, hiszen azok védelme az emberi jogok fontos részét alkotják, s nem maradhat meg nemzetállami keretek között - mondta. Artemiza-Tatiana Chisca szólt arról is, hogy az ET kisebbségekről szóló keretegyezményét a miniszterek tanácsa monitorozza. Eddig 34 állam nyújtott be jelentést a kisebbségek problémáiról, azok ügyeinek kezeléséről, s a tanács harmincegyet már tárgyalt és elfogadott, 27-et pedig nyilvánossá is tett. Hozzátette: a miniszterek tanácsa 24 ajánlást fogalmazott meg, s juttatott el az adott országokhoz. Megjegyezte: a monitorozás második szakasza februárban kezdődött, s ebben a szakaszban ellenőrzik, hogy az államok az ajánlásokban megfogalmazottakból mit teljesítettek, milyen lépéseket tettek eddig. Az ET képviselőjének szavai szerint az Európa Tanács újra tárgyalni és vizsgálni fogja a csángók helyzetét.
A Teleki László Alapítvány - Veszélyeztetett örökség veszélyeztetett kultúrák (A moldvai csángók) című szakmai tanácskozásán tárgyalják a veszélyeztetettség eseteit, a kutatói látószögeket, a moldvai csángók kulturális örökségének európai, magyar és román párhuzamait. A konferencia második napján, pénteken szó lesz a moldvai csángók 1989 utáni érdekvédelmi törekvéseiről is.
MTI - fidesz.hu