A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint a nagyobb jelentőségű politikai ügyekben nincsenek problémák a csatlakozással. Az EU-taggá válás küszöbén azonban olyan gyakorlati kérdések maradtak megválaszolatlanok, amelyek az emberek mindennapi életét érintik.
"Gondok vannak bizonyos intézmények felállításával, s ez nehezítheti, hogy a magyarok hozzájuthassanak a csatlakozás által kínált lehetőségekhez. Nagyon sokat és az eddiginél hatékonyabban, gyorsabban kell dolgozni az elkövetkező időkben" - mondta.
Orbán Viktor és a bizottság elnöke megbeszélésén elsősorban Európa jövőjéről, Magyarországnak az unióban betöltendő szerepéről és gazdasági kérdésekről volt szó.
"Azt próbáltuk megérteni, miért halad lassabban az EU gazdaságának korszerűsítése, mint 2-3 éve gondolni lehetett. Úgy látjuk, Európának komoly lemaradásai vannak a munkahely-teremtésben, ezért a jövőben ezt kellene előtérbe állítani, és a gazdaságokat is ennek érdekében korszerűsíteni" - állapította meg Orbán Viktor.
Hozzátette, hogy konkrét projektekről is szó volt, s ebből a szempontból "nem áll olyan jól a szénánk, mint sokan gondolják". Az autópálya-építéseket illetően még nem született döntés olyan programokról, amelyek Magyarországot közvetlenül érintenék. Ezek elfogadtatásával szerinte még sok munkája lesz a magyar kormánynak.
Az EU új alkotmányos szerződéséről dönteni hivatott kormányközi konferenciával (IGC) kapcsolatban megállapította, hogy jó esélyek vannak a sikeres befejezésére, az ír elnökség alatt nagyobb lépésekkel lehet előrehaladni, mint sokan gondolják. Az IGC újbóli összehívásakor "sikerre vihetjük a magyar álláspontokat az olyan ügyekben, mint például annak a szabálynak a megtartása, hogy minden tagállamnak legyen egy-egy biztosa, vagy hogy folytatódjon az elnökségek forgási rendje" - mondta.
A kereszténységnek az alkotmányban történő megemlítéséért "sokat kell még küzdeni, de itt sem tenném le túl korán a fegyvert" - tette hozzá, megjegyezve, hogy ezt Prodi is támogatja.
Az MTI ama kérdésére válaszolva, hogy az utóbbi hetekben három biztos is kivált az Európai Bizottságból, a Fidesz elnöke közölte: egyetértettek abban, közös érdek, hogy a bizottság továbbra is stabilan működjön. "Mi érdekeltek vagyunk abban, hogy mandátumának hátralévő hét hónapos idejére ne bénuljon meg. Az újonnan csatlakozó országoknak rossz volna, ha kapuzárás előtti hangulat alakulna ki" megbízatásának utolsó fél évében - mondta.
Ezzel kapcsolatban, a csatlakozás gyakorlati problémái között említette, hogy az uniós intézményekbe Magyarországról érkező középszintű tisztviselők egy része május 1-jén még nem tudja majd elfoglalni a helyét. Vannak olyan posztok is, amelyekre még a pályázatokat sem írták ki - jegyezte meg.
MTI - fidesz.hu