fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
XV. közgyűlését tartja a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség
2004. április 3., 14:29
Mintaszerűnek és a magyarság egésze által csodáltnak nevezte a kárpátaljai magyar közösségnek a státustörvény módosítása elleni, 65 ezer aláírással nyomatékosított kiállását Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, amikor szombaton Ungváron megnyitotta a magyar szervezet XV. közgyűlését.

A 43 ezer bejegyzett tagot számláló KMKSZ 111 alapszervezetét képviselő közel 800 küldött előtt elmondott elnöki beszámolóban Kovács azt mondta: annak idején kötött mandátummal vett részt a Máért státustörvényt módosító ülésén, s a kárpátaljai magyarok nevében jelenthette ott ki, "nem megyünk bele annak kimondásába, hogy nem létezik egységes magyar nemzet". Hasonlóan következetes, meg nem alkuvó kiállás jellemzi Kárpátalja legnagyobb érdekvédelmi szervezetét hazai ügyekben is, például amikor az ukrán hatóság magyar iskolákat akar bezáratni - tette hozzá.
A KMKSZ-elnök kiemelte: a kárpátaljai magyarságot a magyar politikai nemzet részének tekinti, s az általa irányított szervezet ennek megfelelően, az európai hagyományokra támaszkodva, szerződések alapján politizál. Hozzátette: a kárpátaljai magyarság akkor lett politikai nemzetté, amikor a KMKSZ 1989. február 26-i megalakulásával megkötötte a maga szerződését.
A KMKSZ sikerének egyik záloga - Kovács szavaival - az, hogy "nem hazudunk a közösségnek, nem kicsinyítjük a bajt, mi mindig kínosan igazat mondunk az embereknek". - A szervezet vezetése ellenáll mindenféle korrumpálódásnak még oly módon is, hogy nem a kínálkozó könnyebb utat választja, vagy nem győzi meg magát arról, hogy az ellenfelek, a körülmények elviselhetetlen túlsúlyban vannak. "Például az is korrumpálódás, hogy nem lehet nem aláírni a Máért-nyilatkozatot, mert mindenki aláírta" - fűzte hozzá.
"Remélem, hogy eljön majd az az idő, amikor a magyar kormányzattal a KMKSZ-nek nem kell szerződnie kell, mert a határokon túl is létrejön a politikai nemzet, s akkor nem szerződni, hanem együttműködni kell" - mondta.
Az ukrán belpolitikai helyzetről szólva Kovács kifejtette: nagyon nehéz együttműködni az ukrán politikai partnerekkel is, mert ők is diktálni szeretnének, behódolást várnak el a KMKSZ-től. Hozzátette: a KMKSZ a magyar érdekeket kívánja érvényesíteni, ezért csak szerződéses alapon tud együttműködni az ukrán pártokkal. A KMKSZ elnöke úgy vélte, a közeljövő ukrajnai belpolitikai fejleményeinek igen hosszú távú következményei lesznek. Ukrajna demokratizálódása - mint fogalmazott - nem eldöntött tény, de reménykednünk kell abban, hogy ez a folyamat visszafordíthatatlanná válik. A kárpátaljai magyarság érdeke, hogy Ukrajna ne csússzon vissza a diktatúrába, ne váljon Belarusszá, s ennek érdekében mind a 150 ezer magyar nemzetiségű ukrán állampolgárnak tennie kell. A KMKSZ ünnepi közgyűlése az anyaországi és más külföldi vendégek felszólalásával folytatódik.

MTI - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Orbán Viktor: Jogfosztás előtt áll a kárpátaljai magyarság