fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kormány intézkedései határon túli magyarokat is sújtják
2004. április 3., 17:33
Másfél évtizeddel ezelőtti megalakulását méltatta ünnepi XV. közgyűlésén a 43 ezres tagságú Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szombaton Ungváron. Németh Zsolt felszólalásában kijelentette, a Draskovics-csomag aránytalanul sújtja a határon túli magyarokat, ami méltatlan a magyar kormányhoz.

A Kárpát-medencei magyarság első, jelenleg Ukrajna legnagyobbnak számító magyar érdekvédelmi szervezete jubileumi kongresszusának közel 800 küldötte Kovács Miklós elnöki beszámolója után az anyaországból és a szomszédos államokból érkezett vendégek üdvözlő beszédeit hallgatta meg.

Mádl Ferencnek, a Magyar Köztársaság elnökének a közgyűlés résztvevőihez írt levelét Szabó Ottó ungvári magyar főkonzul olvasta fel. Az államfő hangsúlyozta, hogy figyelemmel kíséri és nagyra értékeli a Kárpátalja legjobban működő nemzetiségi szervezeteként számon tartott KMKSZ Ukrajna politikai, kulturális és gazdasági életében betöltött szerepét, s kiemelten fontosnak tartja a kárpátaljai magyarság belső önépítéséért tett erőfeszítéseit, amelyekkel hozzájárul országa fejlődéséhez is.

Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal határon túli magyar ügyekért felelős politikai államtitkára a magyar kormány nevében köszöntötte a jubiláló KMKSZ-t. Mint mondta, a magyar kormány tevőleges szolidaritással figyeli a kárpátaljai magyarság küzdelmét boldogulásáért, magyar mivoltának megtartásáért. Az anyaország nagy súlyt helyez arra, hogy a határon túli magyarokkal kapcsolatos politikáját az érintettekkel együttműködve formálja és valósítsa meg - tette hozzá.

Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, a parlament külügyi bizottságának elnöke beszédében nagyra értékelte a KMKSZ másfél évtizedes működését, amelynek leglátványosabb eredményeiként a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Magyar Tanárképző Főiskola és az Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház létrehozását, valamint azt említette, hogy a kárpátaljai magyarok 80 százaléka kiváltotta a magyarigazolványt, 65 ezren írták alá a státustörvény megváltoztatása ellen tiltakozó beadványt, valamint 10 ezer magyar család privatizálhatta földjét. A politikus hangoztatta: nem örül a megosztási politikának, a KMKSZ ellenszervezete "felpumpálásának", az Illyés Közalapítvány kárpátaljai alkuratóriuma megcsonkításának, a státusirodák körüli problémáknak, az oktatási-nevelési támogatás felügyeleti rendszere elterelésének, az ukrán-magyar kisebbségi vegyes bizottság átalakításának, az anyaország nemzetpolitikai megtorpanásának, a státustörvény "kicsontozásának", a Draskovics-csomagnak, amely szerinte aránytalanul sújtja a határon túli magyarokat. Méltatlannak tartom ezt a magyar kormány részéről, s nem örülök az ukrán választójogi törvény módosításának, amely lehetetlenné teszi a kárpátaljai magyar kisebbség képviseletét a hatalmi szervekben. Szégyellem magam azok miatt a botrányos parlamenti választási események miatt, amelyek következtében megfosztották a KMKSZ-t parlamenti mandátumától. Az elmúlt évek ezen eseményei tették harcostársakká a Fideszt és a KMKSZ-t - fűzte hozzá.

Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke felszólalásában leszögezte, hogy továbbra is a parlamenti mandátumától megfosztott Kovács Miklós KMKSZ-elnököt tekinti a kárpátaljai magyarság parlamenti képviselőjének. A szlovákiai politikus az EU-bővítés kapcsán óvott a nemzet kettészakadásától, ezért a nemzetrészek közötti szálak szorosabbra fűzésére szólítva hangsúlyozta, hogy a jövőben a nemzetpolitikát az egységes nemzet alapelvéből kiindulva, anyaországi és határon túli magyarságra való felosztás nélkül kell művelni.

A KMKSZ közgyűlése zárónyilatkozat elfogadásával zárult.

MTI - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: XV. közgyűlését tartja a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség