Berlinben három irányból körülbelül negyedmillió ember közelítette meg a Brandenburgi kaput, a nagygyűlés színhelyét. Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke azt vetette a kormányzó szociáldemokrata-környezetvédő kormány szemére, hogy a gyengék vállára rakja a válság terheit. Gerhard Schröder kancellár jó egy évvel ezelőtt hirdette meg reformoknak nevezett megszorító intézkedéseit, amelyek lényege, hogy Németország gazdasági versenyképességének megtartása, vagy növelése érdekében vissza akarja fogni az eddig bőkezű jóléti államot.
- Nem fogjuk megengedni, hogy a válság terheit a kisemberek vállaira rakják - közölte Sommer a nagygyűlés résztvevőivel. A népszerűtlen politika miatt a szociáldemokraták sorozatban veszítettek el helyi választásokat, s idei kilátásaik sem jók.
Klaus Uwe Benneter, a szociáldemokrata párt új főtitkára azonban a Leipziger Volkszeitung hasábjain azt fejtegette, hogy a szakszervezetek rossz célpontot választottak. - A szakszervezeteknek látniuk kell, hogy hol van a valódi ellenség. Amennyiben a konzervatívok jutnának hatalomra, szétzúznák a szociális jóléti államot, s nem átalakítanák, ahogy azt mi most tesszük - közölte
Benneter.
Frank Bsirske, a szolgáltatási ágazatban dolgozókat összefogó szakszervezet, a ver.di vezetője Stuttgartban a tömeg előtt azt hangsúlyozta, hogy Schröder politikájával törzsválasztóinak érdekeit sérti meg. A szakszervezet adatai szerint mind Stuttgartban, mind Kölnben több mint százezren tüntettek.
A berlini megmozduláson részt vettek az Attac globalizáció-ellenes szervezet aktivistái is, akik egy felfújható, öt méter magas, maga előtt "munkarabszolgákat" terelő "menedzserfigurát" hoztak el a tüntetésre. Az Attac bírálta a "jelenlegi neoliberális politikát", amely a szociális biztonságot a pénztárca vastagságától teszi függővé.
MTI - fideszfrakcio.hu