Michaele Schreyer nem kívánta kommentálni azt alapértesülést, amely szerint a megállapodás részeként a Philip Morris egymilliárd dollárt fizetne az EU-nak. Hivatalosan a bizottság csak annyit közölt, hogy a vállalat több éven át "jelentős összegeket fizetne", amelyeket a cigarettacsempészet és -hamisítás elleni harc céljaira fordítanának.
A Financial Times című brit üzleti lap hétfőn azt írta, hogy az egymilliárd dollárt a Philip Morris ajánlotta fel, és az összegeket a bizottságnak, illetve 10 tagállamnak fizetné ki a jogvita lezárása fejében.
A bizottság elfogadta az ajánlatot, illetékesei pedig értésre adták, hogy az ügylet - ha létrejön - példaként szolgálhat más vállalatokkal kötendő hasonló megállapodásokra. Schreyer azonban kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az EU az ügyben ugyancsak érintett másik amerikai dohányipari vállalattal, az R. J. Reynoldszal is folytat-e hasonló tárgyalásokat.
A brüsszeli bizottság 2000 novemberében perelte be az R. J. Reynoldsot és a Philip Morrist, amelyeket azzal gyanúsított, hogy közreműködnek nagy mennyiségű cigaretta Európába csempészésében. Ezt a keresetet az amerikai bíróság elutasította ugyan, de formai okokra hivatkozva; ugyanakkor az alpereseknek az eljárás elleni valamennyi érdemi kifogását is elvetette.
Az EU ezután megújította panaszát, amelyről az üggyel foglalkozó New York-i körzeti bíróság 2002 februárjában úgy foglalt állást, hogy külön kell választani a csempészésre és a pénzmosásra vonatkozó vádakat. Az előbbieket elvetette, annak az amerikai szabálynak az alapján, amely szerint amerikai bíróságok nem kötelesek külföldi országok adókkal kapcsolatos igényeit érvényesíteni. Az unió e döntés ellen fellebbezett, ugyanakkor fenntartotta a pénzmosással kapcsolatos vádakat, amivel szemben a New York-i bíróság sem emelt kifogást.
Schreyer asszony szerint a Philip Morris által fizetendő összegek nem tekinthetők "bírságnak", mert a bizottság polgári peres eljárást kezdeményezett, és a jogvita nem versenypolitikai jellegű.
Az érintett vállalatok kezdettől fogva határozottan cáfolták, hogy bármilyen közük lenne az általuk gyártott termékek csempészéséhez vagy hamisításához. Pénzmosással az EU nem közvetlenül vádolja a két céget, hanem azt gyanítja, hogy olyan szervezeteknek - köztük az orosz és az olasz maffiának - adnak el cigarettát, amelyekről pontosan tudják, hogy illegális tevékenységekből, például fegyver- és kábítószer-kereskedelemből származó pénzzel fizetnek.
A Philip Morrisszal kötendő megállapodást még az EU-tagállamoknak és a vállalat igazgató tanácsának is jóvá kell hagynia ahhoz, hogy érvénybe léphessen.
MTI - fidesz.hu