Érdemes felfrissíteni emlékeinket: mi is történt két esztendeje Magyarországon? Vajon előfordult-e már a világon, hogy egy ország összes közvélemény-kutató cége tévedett volna a választást megelőző méréseivel? Lehetséges. Vajon előfordult-e már a világon, hogy minden cég más eredményt mérjen a választás napján, mint ami aztán a hivatalos választási eredmény lett? Elképzelhető. Vajon előfordult-e már a világon, hogy utólag a közvélemény-kutató cégek felméréseiből az derüljön ki, hogy a hivatalos eredménnyel ellentétben az emberek többsége másra szavazott? Aligha. Vajon előfordult-e már a világon valaha, hogy választások előtt, közben és után a közvélemény-kutató cégek a hivatalos eredmény ellentétét mérik?
Április 7. paradoxona nagy fejtörést okozott a politológusoknak, szociológusoknak, akik csak tudományon túli magyarázatokkal, valamint a rejtőzködő szavazók elméletével voltak képesek előállni. Valóban elképzelhető, hogy egyes szavazók április 7-e előtt rejtőzködtek, mivel féltek a "fidesznáci" többségtől. Elképzelhető az is, hogy a választás napján is rejtőzködtek, azaz nem mondták meg véleményüket, mert továbbra is féltek a "fidesznáci" többségtől. De vajon hogyan lehetséges az, hogy a szavazás napját követően, amikor a hivatalos eredményből megtudhatták, hogy ők vannak többen, nem fedték fel politikai szimpátiájukat?
Mi történhetett valójában 2002. április 7-én - nem tudjuk. Talán a Demokrácia Központ első jelentése választ adhat néhány kérdésre.
fideszfrakcio.hu
Cikk: | A Demokrácia Központ jelentése I. |
Cikk: | A XXI. század választása |