fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az önkény uralma
2004. április 23., 10:16
Igazából nem a jelképekkel van gond. Nagyobb baj az, hogy ma is működnek önkényuralmi pártok, politikai csoportok, "társadalomtudományos" társulatok, szellemi műhelyek. S ezekre nem lehet csak úgy lazán, könnyedén legyinteni, mint Vajnai kitűzőjére.

Eljárás indult a Magyar Narancs ellen, mert március 18-i számában önkényuralmi jelképet, vörös csillagot terjesztett. Az ügyészség most nyomoz, meg vizsgálódik egy sort, majd feltételezésünk szerint vádemelés nélkül lezárja az ügyet, mondván: a lap tudományos, oktató, ismeretterjesztő céllal jelentette meg a vörös csillagot, az pedig nem törvénytelen.

A tiltott önkényuralmi jelképek ügyében amúgy sem áll feladata magaslatán a honi igazságszolgáltatás. Vannak települések, ahol ma is ragaszkodnak a rendszerváltozás előtti emlékművekhez, utcanevekhez, s eme beteges nosztalgiáknak semmilyen törvényi következményük nincs. Persze, mit is lehetne tenni? Ledózerolni a Lenin utcát, lakóit internálni, a tanácselnökre, bocsánat a polgármesterre ráereszteni a pufajkásokat? A helybéliek lehet, hogy ragaszkodnak azon idők emlékeihez, de visszatértüket ők sem szeretnék. Néhány évvel ezelőtt egy ügyes vállalkozó az egykori Aranycsapat mezeinek másolatát akarta gyártani és forgalmazni. Nagy ötletnek látszott, az ország labdaterei megteltek volna ifjú meg sörpocakos Bozsikokkal, Grosicsokkal, Czíborokkal. A bomba üzlet mégsem jöhetett létre. Az Aranycsapat mezét a ronda és otromba rákosista címer díszítette, illetve csúfította, azt pedig manapság tilos a nagy nyilvánosság előtt mutogatni. Puskás Öcsi trikója, mint önkényuralmi jelkép... Agyrém.

A tiltott önkényuralmi jelképek a legsötétebb történelmi korokra emlékeztetnek, ijedtséget, félelmet, iszonyatot, rettegést, vagy éppen agressziót kelthetnek sokakban, ezért tilalmuk érthető. De, Vajnai Attila, a Munkáspárt alelnöke, aki vöröscsillaggal a hajtókáján feszített április 4-én, aligha rémisztett halálra bárkit is. Vagy, ha egy lökött kölyök nyilas karszalaggal pompázna a korzón, legfeljebb szánalmat váltana ki, bár biztos akadna buzgó, törvénytisztelő polgár, aki átadná a rendőrnek. Viszont Szabó Albert masírozó alakulatai, tiltott jelképek nélkül is félelmet gerjesztettek, ugyanakkor semmi akadálya nem volt, hogy a társulat elinduljon a demokratikus választásokon. Nyugtalanító az ATTAC Magyarország nevű szervezet petíciója is, amit ismert baloldali politikusok és közéleti emberek írtak alá, követelvén az ötágú vörös csillagot betiltó törvény eltörlését. Ez az "állampolgári kezdeményezés" gyakorlatilag a szocializmusnak nevezett önkényuralmat rehabilitálná, nem jelképesen és nem szimbolikusan, hanem nagyon is valóságosan. Márpedig az ilyen törekvések keltenek félelmet, nem egy díszzsebkendőre hímzett vöröscsillag.

Igazából nem a jelképekkel van gond. Nagyobb baj az, hogy ma is működnek önkényuralmi pártok, politikai csoportok, "társadalomtudományos" társulatok, szellemi műhelyek. S ezekre nem lehet csak úgy lazán, könnyedén legyinteni, mint Vajnai kitűzőjére. Ezek nem jelentéktelen szervezetek, holmi kávéházi konrádok, kocsmai hőzöngők, magányos ambíciókkal teli, ártalmatlan álmodozók. Olyannyira nem, hogy éppen kormányon vannak...

Ugró Miklós, Magyar Nemzet