fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Schröder szerint alacsonyak az adók a csatlakozóknál
2004. április 24., 13:50
Gerhard Schröder német kancellár ismét kifejezte nemtetszését az Európai Unióhoz május 1-jén csatlakozó országok adópolitikája miatt. Schröder ezúttal a Focus müncheni hírmagazinnak adott, szombaton ismertetett interjúban vázolt fel és bírált egy olyan adottnak vélt közép- és kelet-európai gondolkodásmódot, amelynek lényege: "Alacsonyak az adókulcsaink és a béreink, de az infrastruktúrát nem tudjuk magunk finanszírozni", azt az EU finanszírozza majd meg.

Schröder szerint ez így nincs rendjén, "értelmes egyensúlyra van szükség." A távlati cél az egységes adókulcsok rendszerének megteremtése, minden egységes gazdasági térségben szükség van az adók harmonizálására.
A német gondolkodásmódban az utóbbi időben az az érvrendszer kezdett érvényre jutni, hogy a német adófizetők pénzét is tartalmazó EU-költségvetésből a belépőknek juttatott támogatások révén az új EU-tagok, úgymond, tisztességtelen gazdasági versenyt folytatnak.
Schröder ugyanakkor a Focus-interjúban azt is leszögezte, hogy Németország az EU-bővítés nagy nyertese, s eltúlzottnak minősítette a német munkahelyeket féltők aggodalmait. "Az, aki a cégét át akarta telepíteni Kelet-Európába, már régen meg is cselekedte" - közölte a kancellár, és óriásinak nevezte a német esélyeket: "Mi vagyunk az elsők a belépő országok piacain".
A kancellár megerősítette, hogy alkotmányos szempontból lehetetlennek tartja népszavazás rendezését Németországban az európai alkotmányról. Schröder lehetőséget lát arra, hogy amennyiben a britek a minap meghirdetett referendumon elutasítanák az európai alkotmányt, az mégis életbe lépjen. "Szabályozásokat kell találnunk, hogy az alkotmány életbe léphessen, amennyiben a jóváhagyási folyamat egyik vagy másik országban még nem zárul le" - közölte.
Német közlések szerint a 25 tagúra bővülő Európai Unió legalább hét országában bocsátják népszavazásra az egyelőre csak készülő európai alkotmányt.
Schröder az interjúban azt is világossá tette, hogy megszorításokat tartalmazó hazai reformprogramját akkor is keresztülviszi, ha az a hivatalába kerül, azaz, ha 2006-ban meg kell válnia a kancellári poszttól. "A reformok fontosabbak, mint személyem, a helyes ügy fontosabb, mint a személyes hatalom" - szögezte le.

MTI - fideszfrakcio.hu