Hozzátette: az elkövetkező hat és fél évben Debrecen kulturális területen is jelentős mértékű fejlődés előtt áll, így minden szempontból alkalmas lehet arra, hogy Európa kulturális fővárosa legyen.
Felidézte, hogy korábban például Graz és nem Bécs, Lille és nem Párizs, vagy Genova és nem Róma lehetett Európa kulturális fővárosa, ami azt is jelenti, hogy az unió a régióközpont nagyvárosok fejlesztését támogatja ilyen formában is.
A fideszes polgármester kijelentette: ez a program nem a pártok ügye, ha Debrecen többségét nem tudják megnyerni, illetve bevonni, akkor ezt nem lehet megvalósítani.
Turi Gábor, Debrecen kulturális alpolgármestere szerint amennyiben a város nyeri el a rendezés jogát az "a kulturális decentralizációs politika kezdete lehet, amire 150 éve csak egyszer, az 1920-as években volt példa, amikor Trianon után Klebelsberg Kunó vezetésével, az akkori magyar kormány új kulturális súlypontokat igyekezett kialakítani a megcsonkított országban."
Debrecen finn, német és portugál testvérvárosait, valamint Szentpétervárt, és az akkor már vélhetőleg EU-tag Románia területéről a Partiumot is be kívánja vonni a nagy ívű kulturális programsorozatba - tette hozzá.
Eddig Debrecen mellett Budapest és Pécs jelezte, hogy megpályázza 2010-re az Európa kulturális fővárosa címet. Ezzel összefüggésben Kósa Lajos reményét fejezte ki, hogy Debrecen lesz a befutó.
MTI - fideszfrakcio.hu