Az ünnepségen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetői, a magyar történelmi egyházak és a helyi önkormányzat képviselői vettek részt. Az iskola mintegy kétszáz magyar diákja ünnepi műsorral tisztelte meg a több évszázados múltra visszatekintő magyar tanintézmény újjászületését.
"A brassói magyarság kitartása és összefogása bebizonyította, hogy egységgel a legnehezebb célok is megvalósíthatók - hangsúlyozta ünnepi beszédében Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Méltatta, hogy a helyi közösség, az RMDSZ, a magyar egyházak képesek voltak szorosan együttműködni az iskola érdekében. Markó a brassói magyarok érdemének nevezte, hogy az iskola létrehozása érdekében nemcsak egymással, hanem a többségi román nemzet képviselőivel is össze tudtak fogni, újraélesztve az együttélés több évszázados brassói hagyományait.
Frunda György szenátor is a romániai magyarság egységének a fontosságát hangsúlyozta beszédében, emlékeztetve, hogy e közösségre a jövőben újabb kihívások várnak. Együtt és nyertesként kell belépnie például az Európai Unióba - mondta. Borbély László képviselő az aradi Szabadság-emlékmű visszaállításának a jelentőségére is utalva úgy vélte: a brassói magyar iskola esetében a magyarság ugyancsak a hit, a közösségi önbizalom szellemét szabadította ki. Az ünnepség résztvevőit levélben üdvözölte Bálint Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke is.
Az iskola vezetői köszönetet mondtak az RMDSZ-nek, hogy a Communitas Alapítvány révén jelentős anyagi támogatást nyújtott az épület felújítására is. A rendezvény keretében felavatták az iskola új névtábláját.
A magyar középiskolában a magyar nyelvű egyházi oktatás 1837-tól több mint egy évszázadon keresztül töretlenül zajlott, majd 1949-től, a kommunista rendszerben már állami iskolaként folytatta működését. Az önálló magyar oktatást 1960-ban szüntették meg, amikor az elemi és gimnáziumi osztályok mellé román tannyelvű osztályokat költöztettek.
Az iskola önállóságáért folytatott küzdelemre 1990-től nyílt lehetőség, de az ügy több mint egy évtizedig a román hatalom és a helyi román közösség erős ellenállásába ütközött. Az RMDSZ 2002-ben ért el valódi áttörést, amikor a kormányzó Szociáldemokrata Párttal (PDS) kötött helyi és országos együttműködési megállapodásban sikerült rögzíteni a magyar tanintézmény visszaállítását. Az iskolát 2001-ben a Szövetség szorgalmazására jelentős állami és világbanki támogatással korszerűsítették.
MTI - fideszfrakcio.hu