fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egykori ügynököt küldenek a szocialisták Brüsszelbe?
2004. május 17., 16:25
Úgy tűnik, egy egykori III/III-as ügynököt választott ki a kormány arra a célra, hogy Magyarországot az Unió Gazdasági és Szociális Bizottságában képviselje. Kovács László pártelnök-külügyminiszter Bagó Zoltán interpellációjára adott válaszából kiderül: szerinte a 100 pályázóból Barabás Miklós a legjobb 4 között volt. Bagó Zoltán interpellációját szó szerint, a miniszteri választ és a viszontválaszt összefoglalva közöljük.

Azok a kelet-európai politikusok, akik valamelyik uniós intézményben akarnak posztot betölteni, hozzák nyilvánosságra szakmai és politikai szerepvállalásukat a volt kommunista országokban, és tartózkodjanak az aktív politizálástól abban, ha szerepük volt a rezsin elnyomó gépezetében - állt az Európai Parlament legnagyobb frakciójának, az Európai Néppártnak január végi határozattervezetében. A Néppárt kongresszusa a határozatot úgy fogadta el, miszerint, "azok tartózkodjanak az aktív uniós politizálástól, akik az elnyomó kommunista erőszakszervezetek tagjai voltak, vagy emberiség elleni bűncselekményben vettek részt."
Magyarországot az Unió Gazdasági és Szociális Bizottságában, az ún. harmadik oldal, az egyéb érdekképviseletek által delegálandó küldöttek esetében négy hely illeti meg. Ezekre a posztokra a Munkaügyi Minisztérium Civil Kapcsolatok Főosztályára lehetett pályázatot beadni. A civilségtől igen távoli módon a Miniszterelnöki Hivatal, a Foglakoztatási és Munkaügyi, továbbá a Külügyminisztérium szakértőiből álló munkacsoport 100-ból 75 aspiránst még februárban elutasított, 25-öt szóban meghallgatott, majd négy nevet, köztük Barabás Miklósét terjesztette elő a magyar kormány nevében az Uniónak.
Egy lap homályos múltúnak aposztrofálta Barabás Miklóst a budapesti Európa Ház igazgatóját, és azt állította, lehet, hogy egykori III/III-as ügynök. Az mindenesetre biztos, hogy Barabást 1984-ben nevezték ki az Országos Béketanács főtitkárává, de a szervezetet elsodorták a 80-as évek végének politikai hullámverései. A Történelmi Hivatalban fellelhető egyik dokumentum szerint Horváth József tábornok, a volt III/III-as csoportfőnökség vezetője egy 1989. június 22-i osztályértekezleten - arra utalva, hogy
szervezete nincs válságban - egyebek között ezt mondta: "Például innen ment el a javaslat, hogy a békemozgalmat segítsük egy másik vágányra átállítani, hogy kikerül ön a nemkívánatos befolyásoltság alól, és éppen ez az osztály volt az, amelyik ennek megvalósításában jelentősen közreműködött." 1990. márciusában így jött létre a civil társadalom térnyerését fő céljának tekintő Európa Ház, amelynek igazgatói posztjára Barabás Miklós béketanácsi főtitkárt helyezték. Horváth József szavaival: a III/III-as ügyosztály "közreműködésével". Tegyük hozzá, akinek annak idején a III/III egyengette a karrierjét, annak valamilyen kapcsolatban kellett állnia a besúgókat foglalkoztató csoportfőnökséggel. Ezek után viszont senki nem lehet benne biztos, hogy ez a kapcsolat már régebb óta nem létezett-e. Lehet, hogy a miniszterelnök ezért tüntette ki a múlt héten Barabás Miklóst?
Kérdezem tehát a Miniszter Urat: Igaz-e, hogy a volt III/III is egyengette Barabás Miklós karrierjét? Tudta-e, hogy egy állítólag egykori ügynök fog ilyen jelentős megbízatást kapni az Uniónál? Összhangban áll-e nemzeti érdekeinkkel, hogy ilyen kinevezésekkel mutatkozzon be Magyarország az EU-ban?

Barabás Miklós a legjobbak közt...

Kovács László elmondta: valóban úgy történt a biztosok kiválasztása, ahogy Bagó Zoltán mondta. Szerinte a százból a legjobb négy személyt választották ki, és közéjük tartozik Barabás Miklós. Kovács László azt mondta, hogy a lapnak - és, bár ő nem jogász, szerinte Bagó Zoltánnak is - felelősséget kell vállalnia, amennyiben az állításról kiderül, hogy nem igaz, és sérti a személyiségi jogokat. Személy szerint nem tud róla, hogy Barabás Miklós ügynök lett volna, de ez államtitok lenne, és ő nem szokott államtitkokat ismertetni - sőt, magát a kérdést is vissza kell utasítania. Szerinte Bagó Zoltán kérdése sérti Magyarország érdekeit.

A tények nem Kovács László véleményét támasztják alá

Bagó Zoltán nyilvánosan hozzáférhető adatokra hivatkozva elmondta: Zinner Tibort (jogtörténész, egyetemi tanár, a Legfelsőbb Bíróság kabinetirodájának vezetője - fideszfrakcio.hu) egy olyan személy figyelte meg, akinek az életrajzi adatai teljesen egybeesnek Barabás Miklós életrajz adataival. A legálisan megszerezhető információkat pedig legalább az SZDSZ figyelmébe ajánlotta, amelynek tagjai, mint mondta, különösen szeretik ezt a témát.
A szocialisták - és az SZDSZ - elfogadta Kovács László tényeknek ellentmondó válaszát.

fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Fedőneve: civil