fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európai diplomatákkal tárgyalt Farkas Flórián
2004. május 26., 11:09
A beszélgetésen azt mutatta be, hogy milyen a helyzete a magyarországi cigányságnak, milyen esélyekkel lettek európai polgárok, mit tesznek önmaguk sikereiért és mit várnak, illetve kérnek a Magyar kormánytól és az Európai Uniótól - áll a Lungo Drom közleményében.

Farkas Flórián a Fidesz Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportjának országgyűlési képviselője, a Lungo Drom elnöke tájékoztató beszélgetésre hívta meg 2004. május 25.-re a Magyarországra akkreditált európai uniós külképviseletek diplomatáit. A beszélgetésen azt mutatta be, hogy milyen a helyzete a magyarországi cigányságnak, milyen esélyekkel lettek európai polgárok, mit tesznek önmaguk sikereiért és mit várnak, illetve kérnek a Magyar kormánytól és az Európai Uniótól.
Farkas Flórián az alábbi bemutatkozó írást adta át a Cseh, a Francia, a Holland, az Ír, a Német, az Olasz, az Osztrák, a Portugál, a Spanyol és a Szlovák nagykövetségek megjelent diplomatáinak, egyúttal bemutatta az európai uniós választásokra készített Lungo Drom kampányanyagot is.

***

A LUNGO DROM BEMUTATKOZIK

A Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség 1990. október 19-én alakult Szolnokon. Székhelye ma is itt van, napjainkban a legnagyobb taglétszámú és az ország egészét behálózó cigány civil szervezet. Tagszervezeteink száma 897, az össztaglétszám a 22. 000-et meghaladja. A 2002. évi kisebbségi önkormányzati választásokon a legtöbb mandátumot szerezték a tagjaink közül elindult képviselőjelöltek.

Az elmúlt évtizedben szervezetünk felnőtté vált. Stabil tagságunk, nagy múltú helyi szervezeteink vannak. Igazi politikai közösség vagyunk, amely együtt tud örülni a győzelemnek, és kitart egymás mellett, nehézségek között is. Olyan csapat vagyunk, amelyben bízni lehet, amellyel tartós szövetséget lehet kötni, mert nem szalad szét az első viharban. Felnőttségünk második jellemzője, hogy különbséget tudunk tenni rövid és hosszú távú érdekek között. Azzal kötünk szövetséget, aki nemcsak a szavazatainkra számít, de be is fogad bennünket. Felnőttségünk harmadik összetevője az, hogy nemcsak kérünk, hanem adunk is. Nem tagadjuk, hogy segítségre szorulunk, de tudjuk, hogy a mi segítségünkre is szükség van.
Végül felnőttségünk negyedik jele: felismertük az együttélés törvényszerűségét. Tudjuk, hogy a többség és a kisebbség együtt felelős a közös magyar sors alakulásáért.
Felelősen politizálunk és ez azt is jelenti, hogy a magyarországi cigányságot felkészítjük az Európai Uniós csatlakozással együtt járó feladatokra. Megtanítjuk azt is, hogy melyek azok az előnyök, amelyek minden európai polgárt, tehát a magyarországi cigányságot is megilletik.

Nagy utat kell megtenni minden cigány honfitársunknak, amíg azt érezheti, hogy valóban egyenrangú, valóban integrálódott tagja világunknak. Magyarországon ugyanis 600.000 körül van azoknak a száma, akik cigányként élnek nagyon nagy szegénységben, nagyon nehéz, elmaradott körülmények között. Igaz, miránk nem jellemző a vándorlás, hosszú évtizedek óta letelepedett népünk, és ez még akkor is így van, ha a cigánytelepek nem méltó lakhelyek európai polgárok számára. Mégis, többségünk hazájának tekinti Magyarországot, itt akarunk boldogulni, itt akarunk megszerezni minden tudást, amivel a többségi társadalom tagjai már rendelkeznek.

Tudjuk tehát, hogy problémáink csak részben etnikai jellegűek, nagyrészt szociális gondokat kell orvosolni a jobb életminőség érdekében. Azt is tudjuk, hogy ennek az a feltétele, hogy a cigány gyermekek tanuljanak, képzettek legyenek, így könnyebben találják meg helyüket a társadalomban.

Átmenetileg az is szükséges, hogy a mai munkaképes felnőtt cigány emberek olyan képzésben részesüljenek, hogy foglalkoztatásuk lehetséges legyen. Sokat kell azért tennünk, hogy a magyar társadalom befogadó készsége fejlődjön. Úgy érezzük, hogy gondjaink, feladataink nem csak magyar ügyek, hanem Európa közös gondjai, feladatai.
A Lungo Drom oktatási, képzési programjai a fenti feladatokhoz illeszkednek. Természetesen meg kell találnunk ezek anyagi forrását is. Rendszeresen pályázunk az országgyűlési támogatásra, programjainkhoz pályázatokat készítünk, és bizonyos mértékig támaszkodni tudunk kormányzati programokra is. Jelentős bázis e munkában saját oktatási központunk, mely alapítványi formában működik.
Szeretnénk azonban, ha Európa egységét azzal is megmutatná, hogy pénzügyi támogatással segíti az újonnan csatlakozottak, így Magyarország cigányságának felzárkózását is. Mai tájékoztató beszélgetésünk eszmecsere, mely által Önök hazájuk kormányát is tudják tájékoztatni és segítségkérésünket tolmácsolni.
Mi viszonzásul azt ígérhetjük, hogy mindent megteszünk ezért a felzárkózásért, és saját egyedülálló eredményeinkről tájékoztatjuk az Unió kisebbségi gondokkal küszködő tagországait (bemutatjuk civil szervezeteinket, kisebbségi önkormányzati rendszerünket).